I na lyžích vás může dohnat „Den blbec“a vystavit vám tučný účet

Podle průzkumu České asociace pojišťoven(ČAP)13 % z těch, kteří provozují nějaký rekreační sport,již způsobilo druhému škodu na zdraví nebo na majetku, která přímo souvisela s jejich sportovní činností. Nejčastěji šlo o zraněnípři lyžování, na zimních stadionech, cyklo či inline stezkách nebo v plaveckých bazénech a akvaparcích. Náklady na úhradu takových škod při sportu se mohou vyšplhat na desítky a stovky tisíc, v případě těžší újmy na zdraví i na milióny korun. Náhrada škody je vždy povinností toho, kdo ji způsobil.Následky škod, které způsobíte druhým, a to nejen při sportu,může řešit sjednané pojištění odpovědnosti za škody občanském životě.

Zima, hory, sjezdovky a úrazy

„Nyní před začátkem lyžařské sezóny se vyplatí nejen zkontrolovat lyžařskou výbavu, ale zamyslet se i nad sjednáním a nastavením pojištění odpovědnosti za škody.

Pokud jej máte uzavřeno v rámci pojištění domácnosti, pak chrání nejen vás osobně, ale i členy vaší rodiny. Vyjde jen na několik stokorun ročně, většina lidí se vejde do 500 Kč, přitom spolehlivě chrání nejen před důsledky škod způsobených při sportu, ale i v jiných situací, kdy svou neopatrností poškodíme cizí zdraví nebo majetek,“ vysvětluje Marcela Machová, specialistka pro pojištění odpovědnosti z České asociace pojišťoven, která na tato rizika upozorňuje v rámci své edukativní kampaně „Den blbec“.

V zahraničí bývají škody na zdraví dražší, než u nás

V zimním období dochází na přeplněných sjezdovkách často ke střetu lyžařů nebo snowboardistů. V lepších případech skončí srážka jen zlomenou rukou nebo nohou, i tak je, ale třeba uhradit bolestnéBolestné - Dávka, která se poskytuje v ... Více nebo například výpadek příjmů za dobu léčení.

„Kompenzace škody může být zejména u škod na zdraví vysoká. Poškozený Poškozený - Osoba, která utrpěla škodu na ... Vícemůže uplatnit řadu nároků včetně náhrady za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, případně i po jejím ukončení, ušlý zisk u OSVČ, náhradu nákladů spojených s péčí o zdraví či domácnost a mnoho dalších,“ dodává Marcela Machová z České asociace pojišťoven.

Za následky způsobených škod plně odpovídáte i v zahraničí a škody jsou zde dokonce „dražší“, než na našich horách. Vyrážíte-li na lyže nebo snowboard například do Rakouska, Itálie či Švýcarska, je pojištění odpovědnosti doslova nutností.

Pozor na domácí mazlíčky na cyklo a inline stezkách

Z průzkumu ČAP vyplývá, že nejvíce rekreačních sportovců se věnuje cyklistice (76 %), další 38 % lyžování a 38 % bruslení včetně inline. Rizika úrazu při sportu však nemusí být způsobena jen sportovci samotnými. „Pojišťovny řeší i případy, kdy za úrazem při sportu je dítě nebo nezabezpečené domácí zvíře. Příkladem může být pes bez vodítka, který na cyklostezce přeběhne před cyklistou nebo inlinistou. Snadno tak způsobí jeho pád, který může mít závažné zdravotní následky.

Stejně tak se sportovci může do cesty postavit malé dítě. Stačí chvilka nepozornosti rodičů a katastrofa je na světě. Podobné případy nejsou ojedinělé a setkáváme se s nimi poměrně často,“ říká Marcela Machová.

Pár stokorun ročně stojí za to, že můžete být v klidu

Ze statistik ČAP vyplývá, že pojištění odpovědnosti má sjednáno pouze 30 % občanů, přestože jej 9 z 10 Čechů považuje za užitečné.

Nehody se podle všeho vyhýbají jen málokomu. Každý má někdy den blbec, při kterém se nic nedaří. Přitom by stačilo udělat jen jednu věc, uzavřít pojištění odpovědnosti za škody. Spolu s ním bude den blbec jen špatným dnem a nikoliv tragédií s celoživotními následky. A právě o tom vtipnou a neotřelou formou informuje nová kampaň ČAP s názvem „Den blbec“. Více informací můžete najít na stránkách www.denblbec.info.

O průzkumu

Průzkum byl realizován s využitím platformy Ipsos Instant Research. Sběr dat probíhal on-line formou v září 2016. V on-line dotazníku odpovídalo celkem 1 575 respondentů v reprezentativním zastoupení podle pohlaví, věku, regionu, velikosti bydliště a vzdělání.

Pojištění
pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Nabídka pojištění

Pojištění
pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým.
Připravte se na životní zkoušky.

Nabídka pojištění

377 970 704

Potřebujete poradit?

Napište nám

  • Medica pojištění
  • Pojištění odpovědnosti
  • Pojištění podnikatelů
  • Pojištění domácnosti a domu
  • Pojištění úrazu
  • Pojištění osob
  • Pojištění auta
  • Pojištění kybernetických rizik
  • Pomoc s orientací ve světě pojišťovnictví
  • Pojištění lékaren a zdravotních zařízení
Rozšiřte náš tým