Neplatiči povinného ručení zdraží pojištění poctivým řidičům

Už jen zhruba týden může Česká kancelář pojistitelů vyžadovat od neplatičů povinného ručení, aby za nepojištěná vozidla odvedli průměrně 60 korun za den do Garančního fondu. S platností od 15. ledna 2015 však toto opatření novela zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (zákon č. 239/2013 Sb.) ruší.
 
Co z výše uvedené změny vyplývá a jaké může rozhodnutí našich volených zástupců přinést výsledky?
 
Podle tvrzení České kanceláře pojistitelů, jež měla právo od majitelů motorových vozidel, kteří svůj automobil zapomněli pojistit proti důsledkům škod vzniklých vinou řidiče, resp. v rámci jeho provozu, se snížil počet aut bez povinného ručení na polovinu (zdroj). Víc asi není třeba říkat.
 
Podle poslanců, kteří změnu odhlasovali, bylo jejich rozhodnutí logické: Kontrolovat, zda má vozidlo povinné ručení, je úkolem Policie ČR, jež řidiče bez potřebného pojištění za tento přestupek náležitě potrestá. Povinný odvod do Garančního fondu proto logicky představuje druhou sankci za jeden prohřešek.
 
Pokud se na problém podíváme pohledem, který nabízejí obhájci novely, dává změna logiku. Ovšem pouze do okamžiku, kdy si uvědomíme, jak vysoká je míra pravděpodobnosti, že policisté podobného hříšníka chytí dříve, než svým vozidlem způsobí škodu někomu jinému a najednou se zjistí, že oprávněný nárok na odškodnění není z čeho zaplatit. Respektive, že na straně pojišťoven chybí partner, který by škodu uhradil.
 
Pro odpověď na výše zmíněný dotaz stačí, aby si každý sám vzpomněl, kdy jej naposledy zastavila policejní hlídka. Za sebe mohu říci, že zhruba před dvěma lety. A asi nejsem sám. Ostatně když si uvědomíme, kolik lidí řídí bez potřebných dokladů a odhalit se je obvykle podaří teprve v okamžiku, kdy způsobí nehodu nebo jiný problém, je odpověď nasnadě.
 
Velmi malá pravděpodobnost, že se podaří alespoň většinu neplatičů chytit a potrestat ovšem není tím jediným problémem, o kterém je třeba mluvit. Další nevyřešenou otázkou je, co se stane, až se vyčerpají všechny prostředky uložené v Garančním fondu. Právě ty totiž sloužily k úhradě škod způsobených vozidly bez povinného ručení. A protože pojišťovny musí s touto alternativou počítat dopředu, zcela otevřeně mluví o možnosti zdražování, a to v řádu stovek korun.

Diskuse: žádné komentáře

Žádný komentář

Pro přispívání musíte být zaregistrováni a přihlášeni. Přihlásit se .

Pojištění
pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Nabídka pojištění

Pojištění
pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým.
Připravte se na životní zkoušky.

Nabídka pojištění

377 970 704

Potřebujete poradit?

Napište nám

  • Medica pojištění
  • Pojištění odpovědnosti
  • Pojištění podnikatelů
  • Pojištění domácnosti a domu
  • Pojištění úrazu
  • Pojištění osob
  • Pojištění auta
  • Pojištění kybernetických rizik
  • Pomoc s orientací ve světě pojišťovnictví
  • Pojištění lékaren a zdravotních zařízení
Rozšiřte náš tým