Podíl škod vzniklých přerušením či omezením provozu trvale roste

Škody, které nevzniknou přímo v souvislosti s pojistnou událostí, ale jako důsledek následného přerušení nebo omezení provozu, se stále výrazněji projevují na celkových škodách. Vyplývá to ze studie Allianz Global Corporate & Specialty. Podíl důsledků přerušení provozu na celkové výši škod je v současné době podle pojišťovny prokazatelně vyšší než před 10 lety. Nejčastějším spouštěčem těchto událostí jsou údajně požáry a výbuchy v provozovnách.

Hlavním důvodem změny je rostoucí globální provázanost firem a také centralizace výroby. Přerušení či omezení provozu v jednom podniku se tak projeví výrazně větší vahou, než tomu bylo dříve. To ostatně podle tiskové zprávy vydané Allianz pojišťovnou potvrdil i Chris Fischer Hirs, předseda představenstva Allianz Global Corporate & Specialty, který výsledky okomentoval: "Zatímco v minulosti mohl velký požár nebo exploze ovlivnit třeba pouze jednu nebo dvě firmy, dnes tyto škody zasahují čím dál tím větší počet firem a mohou dokonce globálně ohrozit celé sektory.“

Riziko dlouhých a vzájemně velmi úzce propojených mezinárodních dodavatelských řetězců je podle Allianz pojišťovny tak vážné, že se potenciálně postižené organizace snaží připravit na možné důsledky nejrůznějších situací. A jako příklad uvádí sama sebe: Zaměstnanci tzv. business continuity managementu mají v popisu práce doslova předvídat nepředvídatelné a připravit společnost takříkajíc „na nejhorší“ – a zajistit tak, že pracovníci pražské centrály na pravém břehu Vltavy budou moci poskytovat klientům špičkový servis třeba i během povodní.

Nejčastější příčiny přerušení provozu firem

Pořadí

Příčina

Podíl

1.

Požáry a výbuchy

59 %

2.

Bouřky

6 %

3.

Poruchy strojů

5 %

4.

Vady materiálu nebo vzhledu, výrobní chyby

5 %

5.

Stávky, výtržnosti, vandalismus

4 %

6.

Výpadky herců

3 %

7.

Povodně

3 %

8.

Zřícení staveb

3 %

9.

(Lidské) pochybení ve výrobě

2 %

10.

Výpadek elektrické energie

2 %

Zdroj: Statistiky skupiny Allianz z let 2010 – 2014 založené na 1807 případech z 68 zemí.

Kromě statistických dat a upozornění na vlastní preventivní opatření však tisková zpráva a výsledky průzkumu upozorňují ještě na jednu velmi důležitou skutečnost: Význam pojištění přerušení provozu, které nejen že ošetří možné důsledky přerušení nebo omezení provozu, ale díky zkušenostem našich specialistů také pomůže identifikovat největší potenciální hrozby a jejich možné dopady na provoz organizace. 

Diskuse: žádné komentáře

Žádný komentář

Pro přispívání musíte být zaregistrováni a přihlášeni. Přihlásit se .

Pojištění
pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Nabídka pojištění

Pojištění
pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým.
Připravte se na životní zkoušky.

Nabídka pojištění

377 970 704

Potřebujete poradit?

Napište nám

  • Medica pojištění
  • Pojištění odpovědnosti
  • Pojištění podnikatelů
  • Pojištění domácnosti a domu
  • Pojištění úrazu
  • Pojištění osob
  • Pojištění auta
  • Pojištění kybernetických rizik
  • Pomoc s orientací ve světě pojišťovnictví
  • Pojištění lékaren a zdravotních zařízení
Rozšiřte náš tým