Těžký sníh způsobil mnoho škod. Jak správně zdokumentovat situaci?

Těžký mokrý sníh, který v posledních dnech pokryl prakticky celé území republiky, způsobil velké množství škod včetně kalamit. Polámané větve a vyvrácené stromy, zledovatělé chodníky a cesty. To všechno jsou ideální podmínky pro nejrůznější nešťastné či nepříjemné události. V ideálním případě (dá-li se tedy o něčem takovém hovořit v souvislosti s jakoukoli nepříjemností) události pojistné.

Výše zmiňovaný stav potvrdil i poslední vývoj. Například Allianz pojišťovna oznámila, že do 2. března 2016 jí jenom na autech nahlásilo škody 760 řidičů (majitelů). Jejich celková hodnota přitom dosáhla desítek milionů korun.

Ale odhlédněme teď od suchých statistik a konstatujme, že se stalo jen to, co se dalo čekat. Co by nás však zajímat mohlo a mělo, je doporučení, jak správně postupovat v podobných situacích, aby poškozený Poškozený - Osoba, která utrpěla škodu na ... Víceneohrozil sám sebe, ale současně zajistil vše potřebné pro bezproblémovou výplatu pojistného plnění. 

Jak správně postupovat, aby pojišťovna škodu nahradila

Využijme doporučení z tiskové zprávy Allianz pojišťovny. Pravda, je zaměřené primárně na auta a úrazy na namrzlém chodníku, nicméně platí i pro jiné případy:

Určitě zdokumentujte stav poškozeného vozidla na místě, vyfotografujte spadlý sníh a nemovitost, ze které spadnul. Nic také nepokazíte, když si zajistíte svědka. To je důležité zejména u úrazu, pokud to situace umožňuje. Další postup už je stejný, ať jde o auto, nebo o člověka, který spadne na neudržovaném chodníku. Škodu lze nárokovat z úrazového pojištění, nebo z odpovědnostního pojištění majitele chodníku nebo nemovitosti. Je možné to udělat i z obou najednou. Právě majitel chodníku (na kterém někdo upadl) nebo domu (ze kterého spadly rampouchy nebo sníh) kontaktuje svoji pojišťovnu, neboť jde o jeho pojistku. Pojišťovna pak věc řeší s pojištěným, ale zejména s poškozeným, shromáždí dokumentaci, informace, a pokud je vše v pořádku, vyplácí pojistné Pojistné - Úplata za soukromé pojištění. ... Víceplnění poškozenému.

V souvislosti s textem je třeba ještě upozornit na fakt, že majitelé chodníků již za úrazy, které si způsobí chodci, vinu automaticky nenesou. Legislativa je již v tomto ohledu méně tvrdá.

Pojištění
pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Nabídka pojištění

Pojištění
pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým.
Připravte se na životní zkoušky.

Nabídka pojištění

377 970 704

Potřebujete poradit?

Napište nám

  • Medica pojištění
  • Pojištění odpovědnosti
  • Pojištění podnikatelů
  • Pojištění domácnosti a domu
  • Pojištění úrazu
  • Pojištění osob
  • Pojištění auta
  • Pojištění kybernetických rizik
  • Pomoc s orientací ve světě pojišťovnictví
  • Pojištění lékaren a zdravotních zařízení
Rozšiřte náš tým