Rozšiřte náš tým

UNIQA: prognóza vývoje pojistných trhů ve Střední Evropě 2019

Analytici koncernu UNIQA Insurance Group sestavili prognózu, jak se budou v nejbližších měsících vyvíjet pojistné trhy ve Střední Evropě. Vychází přitom z výhledu celé eurozóny, která si stále drží slušnou kondici, i když tempo růstu znatelně oslabuje. Oblast střední a východní Evropy patří stále mezi nejrychleji rostoucí regiony a drobnými krůčky se přibližuje úrovni západních zemí. Těží přitom z historicky nízké nezaměstnanosti, enormního růstu mezd, spotřebního apetitu a dosud příznivých hodnot inflace.

Česká republika

Ačkoli tempo růstu HDP bude letos asi nejpomalejší z celé skupiny zemí V4 (experti předpokládají přírůstek asi 2,8 %), současně se může naše země chlubit úplně nejnižší mírou nezaměstnanosti (2,3 %). Ta je nejnižší v celé střední a východní Evropě a rovná se prakticky plné zaměstnanosti. To současně znamená ale nezdravý tlak na mzdy, jenž není doprovázen adekvátním růstem produktivity. Inflace oproti loňsku mírně poroste (na 2,4 %).

Pojistný trh bude nadále ve znamení posílení pojištění vozidel, a to jak povinného ručení, tak ještě více havarijního pojištění, i když už zřejmě nebude dosaženo dvojciferných přírůstků. Ukazuje se, že bude nezbytná úprava pojistných sazeb směrem vzhůru, aby odpovídaly meziroční škodní inflaci způsobené především růstem průměrných mezd. Celé neživotní odvětví posílí pravděpodobně na úrovni 6 %. Životní segment se ještě více přikloní rizikovým formám pojištění a vzroste jen o jedno až dvě procenta. Celkově tak předepsané pojistné v Česku letos posílí asi o 5 %.

Slovensko

Naši východní sousedé budou letos patřit k premiantům v nízké inflaci (letos asi 1,8 %) i v růstu HDP (+4,1 %). Nezaměstnanost je oproti tomu nejvyšší v celé V4 (6,8 %), i když se postupně očekává její pokles. Hlavním tahounem ekonomického růstu je silná domácí spotřeba, roste i investiční aktivita.

Pojistný trh, na němž loni dominovalo povinné ručení s více jak 10% přírůstkem pojistného, projde letos zásadní změnou. Neživotní pojištění podléhá od ledna zavedení pojistné daně, které ovlivní přírůstek pojistného. Vzhledem k silnému odbytu vozidel a rostoucímu realitnímu trhu očekávají experti během 2019 celkové zvýšení pojistného o 3 %, přičemž rychleji poroste neživotní pojistné.

Polsko

Tato nejlidnatější země regionu skýtá největší potenciál. Očekávaný přírůstek HDP ve výši 3,8 % znamená zpomalení tempa oproti 2018. Inflace vzroste asi o půl procentního bodu na 2,3 %, zatímco nezaměstnanost zůstane ve srovnání s rokem 2018 na stabilní úrovni 3,9 %.

Ekonomické podmínky ale zůstávají nadále příznivé a hospodářský růst si udrží svoji sílu díky silné domácí poptávce. Pomáhají rovněž stále nižší náklady na práci v porovnání s okolními zeměmi.

Loni opanovalo polský pojistný trh neživotní pojištění s plusem nad 7 %, jemuž pomohlo zejména havarijní pojištění a pojištění majetku. Naopak oslabení tempa povinného ručení nastoluje opět problém tržního tlaku na ceny. Životní pojištění utrpělo další ztráty ústupem od jednorázů (-32 %), zatímco běžně placené pojistné stagnovalo. Očekává se, že podobný trend vydrží napříč trhem i letos. Cenová konkurence v povinném ručení stlačí přírůstek neživotního pojistného na 3 až 4 %. Další minus se předpokládá u jednorázů, což ovlivní celkový výsledek životního segmentu.

Maďarsko

Maďarské tempo růstu HDP oslabuje. Očekává se, že meziročně letos ztratí celý procentní bod, ale stále si udrží solidní přírůstek 3,7 %. Ekonomika bohužel už naráží na svůj strop kvůli nedostatku vhodných pracovních sil. Stále ji ale drží silná domácí spotřeba. Inflace osciluje okolo 3 %, což je také cíl centrální banky, nicméně spíše bude letos o pár desetin vyšší. Nezaměstnanost je rovněž stabilní na úrovni 3,7 % a pokles se očekává spíše až příští rok. Od roku 2017 rostou v Maďarsku mzdy dvouciferným tempem. Pro letošní rok je nově zavedena minimální mzda 150.000 forintů pro nekvalifikované pracovníky a 200.000 forintů pro kvalifikované pracovníky (asi 12.120, resp. 16.150 Kč).

Po započtení 6% znehodnocení kurzu forintu vůči euru vychází loňský meziroční růst pojistného v Maďarsku jen 0,6 %. Předepsané životní pojistné ztratilo loni více než 1 %, zejména kvůli negativnímu trendu u investičních produktů. Letošní rok bude ve znamení změny zdanění povinného ručení. Kritickým faktorem bude také zohlednění růstu cen náhradních dílů a nákladů práce. Celý neživotní segment by podle očekávání měl posílit o 10 %, zatímco životní pojistné ztratí další 3 %.

Rakousko

Jižní soused se potýká s ochlazením tempa růstu ekonomiky. Přírůstek HDP se letos očekává na úrovni 1,6 %, což znamená redukci o celý procentní bod ve srovnání s rokem 2018. Solidní zaměstnanost však i nadále podporuje hospodářství domácí spotřebou a investiční náladou. Nezaměstnanost byla na sklonku loňského roku na úrovni těsně pod 5 %, přičemž třetinu nezaměstnaných tvořily osoby ve věku 50+. Podobná zůstane i letos. Inflace je zatím o něco vyšší než v eurozóně, k čemuž přispívají rostoucí ceny energie, dopravy a služeb, nicméně během roku by se měla o něco snížit.

Pojistný trh vzroste letos pravděpodobně o 1,4 %, přičemž vyšší tempo vykáže pojištění majetku (+2,9 %), zatímco lehké ochlazení růstu se prognózuje pro pojištění aut (+2,7 %). Naopak s rychlejším růstem se počítá pro úrazové pojištění (+3,6 %) a soukromé zdravotní pojištění (+4,0 %). Negativní vývoj se očekává v životním pojištění, kde jednorázové pojistné oslabí nejspíš o dalších 6 % a běžně placené pojistné o 2 %.

23.05. 2024

© Vítovec corp. a.s.
Pojištění pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Pojištění pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým. Připravte se na životní zkoušky.