Rozšiřte náš tým

5 tipů, co dělat při bouračce v zahraničí. Dejte pozor, co podepisujete

Věděli jste, že si můžete sjednat i připojištění, díky kterému za vás pojišťovna vyřeší škodu, i když vás nabourá třeba Bulhar v Maďarsku? Pokud vyrážíte za hranice vlastním autem nebo třeba na motorce, je dobré vědět, co dělat při nehodě. Direct pojišťovna připravila pět tipů, které vám při řešení škody pomohou.

Nehoda

1) Myslete na pojištění

Ještě než vyrazíte za hranice, ověřte si, jestli vám v dané zemi platí povinné ručení. I když platí téměř po celé Evropě, je dobré se podívat na úplný seznam zemí, který najdete jednoduše na vaší zelené kartě.

Povinné ručení za vás zaplatí ale jen škody, které uděláte vy. Pokud chcete mít pojištěné i vaše auto, je potřeba mít havarijní pojištění. „To je možné si sjednat třeba i krátkodobě. I tady dejte pozor, kde vám pojištění platí. Územní rozsah si při sjednání pojištění určujete sami,“ říká mluvčí Direct pojišťovny Nela Maťašeje.

2) S policií, nebo bez?

Pokud v zahraničí nabouráte, nebo někdo nabourá do vás, budete řešit otázku, jestli přivolat na místo policii, nebo jen sepsat záznam o dopravní nehodě. Obecně platí, že byste měli policii k nehodě přivolat, když se někdo zraní nebo zemře, když je škoda vyšší než 100 000 korun, když zničíte například silnici nebo značky, když je některý řidič opilý nebo pod vlivem drog nebo když se prostě nemůže dohodnout na tom, kdo za nehodu může. „Každá země ale může mít pravidla pro přivolání policie nastavená jinak,“ upozorňuje Maťašeje.

Každopádně pokud policie k nehodě přijede, sepíše protokol o tom, co se stalo a bude chtít po vás, abyste ho podepsali. „Dokument podepište, jen pokud mu budete rozumět. Pokud ne, připište do protokolu vlastními slovy česky, co se stalo, a až potom podepište,“ radí mluvčí.

3) V jakém jazyce sepsat záznam?

Formuláře v celé Evropě mají stejný obsah. Pokud stačí sepsat záznam o dopravní nehodě, tak ho každý vypíše ve svém jazyce. Před oddělením originálu od kopie nezapomeňte označit okolnosti nehody a uvést počet zaškrtnutých bodů. „Všechno si opět pečlivě přečtěte a zkontrolujte. Pokud nebudete něčemu rozumět, do poznámky v bodě číslo 14 v češtině uveďte, že textu nerozumíte. Až potom podepište,“ podotýká Maťašeje.

Pokud budete mít nehodu s tahačem, který má za sebou návěs, zapište si nebo vyfoťte všechny registrační značky, tedy tahače i návěsu. Pokud je viníkem nehody někdo jiný, opište si nebo vyfoťte jeho zelenou kartu.

4) Foťte a natáčejte

Ať už k nehodě policie přijede, nebo ne, vždy je nejlepší vše natočit nebo nafotit. Čím víc materiálu, tím líp. V tomto velmi pomáhají chytré mobilní telefony. Díky tomu, že všechno zdokumentujete, můžete předejít nejasnostem při řešení nehody.

5) Škody nahlaste pojišťovně

Pokud za nehodu můžete vy, škodu jednoduše nahlásíte vaší pojišťovně. Pokud za nehodu může někdo jiný s cizí poznávací značkou, musíte škodu hlásit jeho pojišťovně, kde má povinné ručení, které vám škodu zaplatí. „Protože takovéto řešení škody bývá často zdlouhavé a náročné, je možné si připojistit službu, díky které pojišťovna vyřeší škodu za klienta. My ji nazýváme Pojištění nezaviněné bouračky. Díky tomu klienti nemusí vůbec komunikovat s cizí pojišťovnou a vše nahlásí jen nám. My už pak škodu vyřešíme za ně a také peníze na opravu auta dostanou přímo od nás a nečekají na výplatu od pojišťovny viníka. Lidem výhody tohoto pojištění vysvětlujeme tak, že jim pomůžeme, i když je nabourá třeba Bulhar v Maďarsku,“ představuje novou službu Maťašeje a dodává, že toto pojištění, které platí po celé Evropě, stojí jen korunu za den, tedy 365 korun ročně.

Zdroj: Direct pojišťovna

25.06. 2024

© Vítovec corp. a.s.
Pojištění pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Pojištění pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým. Připravte se na životní zkoušky.