Rozšiřte náš tým

Chystáte se na aktivní dovolenou? Nepodceňte výběr cestovního pojištění

Začíná hlavní sezóna dovolených a s ní i pro mnohé dlouho očekávaný odpočinek. Ne každý si ale ideální dovolenou představuje v poklidu na pláži či při procházení mezi památkami. Mnozí dávají přednost aktivně strávenému volnému času, při kterém poznají řadu zahraničních míst a odlehlých destinací, vyzkouší nové sporty a zažijí adrenalin. Ať už se výletníci rozhodnou pro kteroukoliv z variant, zřízení cestovního pojištění by mělo být samozřejmostí. Při plánování aktivní dovolené by pak jeho výběru měla být věnována zvýšená pozornost. Cestovatelé by si měli ověřit, zda zvolená varianta zahrnuje všechny dovolenkové aktivity.  Na co je třeba při nastavení pojištění dávat pozor?

Při výběru cestovního pojištění je primárně důležité zohlednit, do jaké destinace se lidé chystají odcestovat, v jakých místech se budou pohybovat, a především jaké konkrétní sporty a aktivity plánují provozovat. Pro běžnou dovolenou, při které se lidé věnují rekreačním sportům, jakými je cyklistika, plážový volejbal či plavání, stačí sjednání základního cestovního pojištění. Vztahuje se na většinu standardních sportů, které nejsou provozovány profesionálně. Obsahovat by mělo pojištění úrazu a léčebných výloh, ke kterému lze ještě připojistit odpovědnost či ztrátu zavazadel, zpoždění letu, storno zájezdu a další.

„Podstatné je, aby si každý při sjednání cestovního pojištění uvědomil, jaké aktivity bude v průběhu zahraniční dovolené provozovat. Právě tomu je třeba volbu cestovního pojištění přizpůsobit. Pokud například víte, že vás kromě ležení na pláži a výletech po památkách nic rizikovějšího nečeká, postačí klasické cestovní pojištění. Jestliže se ale plánujete věnovat rizikovějším sportům, u kterých je možnost úrazu vyšší, je na místě sjednat odpovídající cestovní pojištění, které v případě nehody pokryje všechna ošetření a léčebné výlohy,“ komentuje výběr cestovního pojištění Vanda Kýpeť, produktová manažerka Slavia pojišťovny.

Mezi nejčastější úrazy, které lidé na dovolených u moře řeší, jsou záněty uší, tržné rány, časté jsou taktéž nevolnosti, alergické reakce na slunce, úpal, popálení kůže či kousnutí hmyzem. Další úrazy si cestovatelé přivodí především při sportu, zejména cyklistice. Běžnými zraněními jsou tržné rány a zlomeniny končetin, při kterých je už nutné počítat nejenom s hospitalizací v nemocnici, ale ve vážnějších případech také s leteckým transportem. Výdaje za lékařská ošetření se v takových případech mohou vyšplhat až na stovky tisíc. „Stále evidujeme řadu cestovatelů po Evropě, kteří jsou nemile překvapeni, že Evropský průkaz zdravotního pojištění nepokrývá veškeré výlohy při úrazu v zahraničí. Jako občané ČR mají ve většině států Evropy nárok na základní zdravotnické ošetření, pojištění se ale nevztahuje na spoluúčast, poplatky, nákup léků. I menší zdravotní problém se tedy může prodražit,“ upřesňuje Kýpeť.

Aktivní dovolená

Řada Čechů, a to nejenom z mladší generace, dává však v posledních letech čím dál častěji přednost prázdninám s nevšedním sportovním vyžitím a do bližších i vzdálených destinací vyráží za neobvyklými a extrémními zážitky. „V případě, že lidé plánují na dovolené provozovat rizikovější sporty, jakými je vysokohorská turistika, potápění, horolezectví, vodní lyžování, surfování, rafting nebo třeba bungee jumping, je třeba pohlídat, zda sjednané cestovní pojištění kryje úrazy z extrémních sportů, ke kterým může dojit při uvedených aktivitách. Běžné pojištění se na ně totiž většinou nevztahuje a je třeba se připojistit,“ doplňuje Kýpeť.

Mezi nejvíce vyhledávané destinace pro aktivní dovolenou se řadí lokace v Evropě, jakými jsou rakouské a italské Alpy. Češi pak také často navštěvují slovenské Tatry.  V seznamu samozřejmě nechybí Chorvatsko, Bulharsko, Egypt a ani exotické destinace.

Jedním z možných řešení pro pojištění aktivní dovolené je cestovní pojištění Svět s připojištěním Aktivity+ od Slavia pojišťovny. „Jak název napovídá, služba je speciálně navržena pro aktivně trávenou dovolenou a vztahuje se například na vysokohorskou turistiku s přiměřenou výstrojí, a to po vyznačených a pro veřejnost otevřených cestách a stezkách až do nadmořské výšky 4 500 metrů nad mořem. Zahrnuje ale také rekreační sjíždění řek či rafting do 3. stupně obtížnosti, parasailing, bungee jumping či třeba rekreační potápění s přístrojem do hloubky 30 metrů,“ přibližuje službu Kýpeť. Aktivity+ získají cestovatelé i tehdy, pokud si na internetových stránkách Slavia pojišťovny sjednají Balíček na cesty. K němu navíc získají ještě pojištění odpovědnosti a taktéž pojištění zavazadel.

13.04. 2024

© Vítovec corp. a.s.
Pojištění pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Pojištění pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým. Připravte se na životní zkoušky.