Rozšiřte náš tým

Coface zvyšuje rating České republiky. Úroveň podnikatelských rizik je nízká

Společnost Coface, celosvětový poskytovatel pojištění firemních pohledávek, po prvním čtvrtletí letošního roku zvyšuje rating České republiky na druhou nejlepší úroveň A2, která představuje z pohledu rizikovosti podnikatelského prostředí pouze nízké riziko.

„Předpokládáme, že v letošním roce poroste česká ekonomika o 2,6 až 2,7 procenta. Oproti roku 2016 to představuje nárůst o 0,3, respektive 0,4 procentního bodu. Domácí ekonomiku táhne tradičně silný průmysl, především pak výroba automobilů. Nízká nezaměstnanost a růst mezd posilují také poptávku českých domácností. Dalším pozitivem je pak stabilita bankovního sektoru,“ říká Pavel Schweiner, Country Manager Coface Czech.

Dodává, že negativně by se mohlo obzvlášť z pohledu českých exportérů projevit přílišné posilování koruny a případná ochranářská opatření administrativy prezidenta Donalda Trumpa, která by omezila přístup nejen českých výrobků na trh v USA. Pro všechny vyspělé evropské státy pak představuje potenciální politické riziko výsledek druhého kola prezidentských voleb ve Francii. Vítězství Marine Le Penové, která se netají úmyslem zbavit se eura a zásadním způsobem přehodnotit členství země v EU, by s sebou na trhy přineslo výraznou nestabilitu.

Z evropských států zvýšila společnost Coface po prvním čtvrtletí rating také v případě Lotyšska (A3 – docela přijatelné riziko). Polepšila si i Arménie (D – velmi vysoké riziko).

„V případě Lotyšska mluví pro zvýšení ratingu především očekávané oživení tamní ekonomiky s předpokládaným letošním růstem o 2,8 procenta a zvyšováním investic. Ve prospěch Arménie pak hovoří postupné zotavování ruské ekonomiky, na kterou je země úzce navázána,“ uvádí Pavel Schweiner.

Mimo Evropu společnost Coface zvýšila rating Izraele (A2 – nízké riziko), především díky nad očekávání vysokému růstu HDP za rok 2016 a rostoucí kupní síle izraelských domácností podpořené nízkou nezaměstnaností (3,4 %).

Ze 160 monitorovaných zemí došlo ke zhoršení ratingu pouze v případě afrického Mozambiku (E – extrémní riziko). Důvodem je jak loňské pozastavení pomoci Mezinárodního měnového fondu, tak velmi napjatá politická situace.

Z pohledu rizik v jednotlivých hospodářských odvětvích společnost Coface zlepšila po prvním čtvrtletí rating v segmentu zpracování kovů na rozvíjejících se asijských trzích a v Latinské Americe. V těchto regionech se odvětví posunulo o stupeň, z úrovně velmi vysoké riziko na úroveň vysoké riziko.

„Zpracování kovů nicméně zůstává celosvětově jedním z nejrizikovějších z dvanácti odvětví, které Coface monitoruje,“ dodává Pavel Schweiner.

O jeden stupeň se v Latinské Americe podle Coface zlepšila situace také v energetickém průmyslu a stavebnictví, obě odvětví nyní vykazují „jen“ vysoké riziko.

24.05. 2024

© Vítovec corp. a.s.
Pojištění pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Pojištění pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým. Připravte se na životní zkoušky.