Rozšiřte náš tým

ČPP odhalila v prvním pololetí podvody za 14 milionů korun

Česká podnikatelská pojišťovna, a.s., Vienna Insurance Group (dále „ČPP“) řešila v prvním pololetí letošního roku na 370 podezřelých případů a odhalila pojistné podvody za 14 milionů korun. Nejpočetnější jsou stále podvody spojené s pojištěním vozidel, které tvoří více než polovinu všech prokázaných případů.

Za první pololetí roku 2018 vyšetřovali specialisté z ČPP na 370 pojistných podvodů, ve 240 případech byl podvod skutečně prokázán. „Na nevyplaceném pojistném plnění jsme uchránili hodnotu ve výši 14 milionů korun,“ uvedl Bc. Aleš Haisl, vedoucí oddělení vyšetřování Bezpečnostního odboru. Nejvíce odhalených podvodů bylo v Ústeckém kraji a v Praze. Mezi nejpoctivější regiony se za sledované období řadí kraj Královéhradecký, Plzeňský a Zlínský.

„Ve srovnání s prvním pololetím loňského roku zůstal počet odhalených pojistných podvodů a výše prokázané škody zhruba na stejné úrovni. Nejvíce se již tradičně podvádělo v pojištění vozidel a v případě úrazového a životního pojištění,“ doplnil Aleš Haisl. „Odhalování pojistných podvodů věnujeme velkou pozornost. Máme tým profesionálních detektivů, při práci využíváme nejnovější softwarové systémy a technologie, včetně nástroje České asociace pojišťoven pod názvem SVIPO, a v řadě případů spolupracujeme také s Policií České republiky. Díky tomu jsme v odhalování pojistných podvodů stále úspěšnější,“ vysvětlil Aleš Haisl.

Detektivové pojišťovny například vyšetřovali pojistnou událost, při které mělo dojít ke střetu luxusního vozidla se zvěří. Na místo byla přivolána policie, která celou nehodu zdokumentovala. Divoké prase, které mělo nehodu způsobit, se však nenašlo. Podle vyjádření řidiče uteklo. Analýza fotodokumentace dopravní nehody prokázala, že jsou některé díly nafoceny vícekrát a jsou vyfoceny i takové díly, které na uvedené vozidlo nepatří. Podle provedené expertízy bylo navíc na zajištěných stopách prokázáno, že srst, která na vozidle zůstala, nepocházela z prasete divokého. Dalším šetřením k okolnostem vzniku nehody se podařilo dokázat, že nehoda byla fingována.

Pachatelé pojistných podvodů si často neuvědomují, že se svým jednáním vystavují trestnímu stíhání. V případě prokázání za něj hrozí trest nepodmíněného odnětí svobody v délce až 10 let.

12.07. 2024

© Vítovec corp. a.s.
Pojištění pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Pojištění pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým. Připravte se na životní zkoušky.