Rozšiřte náš tým

Jak si pojistit pohodu na cestách s domácím mazlíčkem?

Léto je v plném proudu a nadchází čas vysněné dovolené. Právoplatným členem rodiny však bývá často i domácí mazlíček, který při prázdninovém dobrodružství nesmí chybět. Pro tento případ je dobré mít na paměti několik rad, které cestování se čtyřnohým společníkem usnadní, a zařídit psovi nebo kočce potřebná očkování, dokumenty a pojištění.

„Setkáváme se s tím, že lidé vyrazí do ciziny se svým zvířetem, jejich mazlíček tam onemocní nebo někoho pokouše a oni pozdě litují, že si pro svého miláčka nesjednali včas cestovní pojištění, ze kterého lze platit veterinární výdaje, a pro sebe pojištění odpovědnosti, z něhož se hradí škoda, kterou zvíře způsobí,“ uvádí Václav Geletič, produktový manažer Slavia pojišťovny.

Potřebná opatření

Každý pes či kočka musí mít svůj cestovní pas, na které má nárok zvíře označené mikročipem. Další možností je tetování, pokud je mazlíček podstoupil do července 2011. Pozor na oblíbené Chorvatsko, které povoluje vstup zvířatům pouze s čipem. Vyrazíte-li do Velké Británie, Irska, na Maltu či do Finska, váš čtyřnohý společník musí být i odčerven (ošetřen proti echinokokům), a to 120 až 24 hodin před vstupem do těchto států. Dále potřebuje zvíře očkování proti vzteklině. Pokud ale vlastníte mládě, smíte s ním vycestovat až 21 dnů po první vakcinaci. Zamyslete se také nad tím, zda není pro vašeho malého kamaráda cesta ještě příliš náročná. „Slavia pojišťovna pojišťuje štěňata a koťata od 6 měsíců věku. Do té doby pro ně považujeme cestování za nevhodné,“ uvádí Václav Geletič ze Slavia pojišťovny. Jste-li majiteli staršího zvířete, které již bylo přeočkováno, můžete vyjet za hranice ihned. Jen mějte na paměti, že očkovací látka musí být podána v době platnosti předešlé vakcinace.

Co zahrnuje pojištění

Bohužel ani na dovolené se člověku občas nevyhne smůla a ta může postihnout i vašeho psa či kočku. Představte si, že zvíře přestane vlivem změny prostředí nebo tropického horka žrát a trvá to již více dní, nebo si na pláži poraní tlapku o střep. „Podmínky cestovního pojištění zvířecích mazlíčků se v různých pojišťovnách liší. U Slavia pojišťovny zahrnuje ambulantní ošetření i nutnou hospitalizaci, tedy potřebnou a neodkladnou zdravotní péči,“ říká Václav Geletič. Je vhodné pamatovat ovšem i na možnost, že se čtyřnohý přítel vymkne vaší kontrole a způsobí nějakou škodu. Může třeba někoho pokousat nebo poničit zařízení v hotelu. Tuto nepříjemnou situaci můžete řešíte s pojištěním odpovědnosti, které vám ušetří nečekané výdaje.

Jak v autě a letadle

Nejčastější destinací bývá některá z blízkých evropských zemí. Vždy je dobré informovat se předem na ambasádě či veterinární správě daného státu, jaké podmínky má zvíře splňovat. Pokud je cíl vzdálenější, musíte dodržet i pravidla zemí tranzitních. Jedete-li autem, čeká vás povinnost kočku či psa dle zákona připoutat. „Pro tento účel se vyrábějí přepravky a klece. Je to bezpečné a vyhnete se zbytečným komplikacím v případě nehody a řešení pojistné události,“ doporučuje Václav Geletič. U letecké přepravy je samozřejmě pro vašeho čtyřnohého přítele nutná samostatná letenka. Nejdříve ji zarezervujte, abyste měli jistotu, že se v rámci jednoho letu nesešlo příliš mnoho zvířat najednou. Pokud se hmotnost psa nebo kočky i s přepravkou vejde do 8 kg, smí cestovat s majitelem na palubě, jinak mazlík poletí v podpalubí.

Co vašemu mazlíčkovi usnadní přepravu

Vašeho věrného společníka pochopitelně čekají dlouhé kilometry v ne zcela přirozených podmínkách. Každé zvíře reaguje individuálně a majitel sám nejlépe odhadne, zda je jeho miláček „kliďas“, nebo „nervák“. Ve druhém případě pomůže nechat si veterinářem doporučit uklidňující léky či přírodní preparáty. Podobně je třeba postupovat, pokud mazlíček při transportu trpí nevolností. I u koček se bude při cestování hodit vodítko, na které je třeba zvíře pomalu navyknout již před dovolenou. Až konečně vyrazíte na cestu, nezapomeňte na vodu, granule, oblíbené pamlsky a hračky. Pro všechny případy se hodí i navlhčené ubrousky. Za jízdy raději nechte proudit čerstvý vzduch než klimatizaci, která zvířatům nesvědčí. V cíli nechte své mazlíčky pečlivě prozkoumat nové teritorium. Zejména kočkám trvá o něco déle, než si zvyknou.

Exotika je náročnější

Země Evropské unie se ve svých požadavcích často shodují a splnit je není pro majitele zvířat zas tak namáhavé. Komplikovanější situace nastává, když se rozhodnete vycestovat do exotických končin. „Je potřeba klienty pojišťoven upozornit, že pouhé pojištění není všespásné. Stejně jako u zemí Evropské unie je také u států mimo EU nejlepší před cestou kontaktovat jejich ambasádu nebo státní veterinární správu a podrobně se informovat, jaké podmínky musíte splnit. Někde jsou potřebné krevní testy na protilátky proti infekčním onemocněním, jinde dokonce požadují karanténu a exportní certifikát,“ uvádí Václav Geletič.

Tipy, co zajistit před cestou

 • Vyberte vašemu zvířeti kvalitní cestovní pojištění
 • Informujte se na ambasádě či veterinární správě státu, kam cestujete, jaké stanovuje podmínky pro vstup do země
 • Připevněte vašemu mazlíčkovi na obojek cedulku se jménem a vaším kontaktem
 • Ujistěte se, že ubytování je vstřícné k pobytům se zvířaty
 • Před cestou si sepište všechny nezbytnosti, bez kterých se váš mazlíček neobejde
 • V autě instalujte bezpečnostní pás pro zvíře nebo zakupte přepravku
 • Pokud váš mazlíček trpí za jízdy neklidem nebo nevolností, nechte mu předepsat vhodný preparát
 • Nezanedbávejte přestávky a snažte se u zvířete udržet optimální pitný režim
 • Mějte na paměti, že v horku není dobré nechávat mazlíčka v autě samotného
 • Přibalte pro všechny případy vlhčené ubrousky
 • Nechte v autě proudit čerstvý vzduch místo klimatizace
12.07. 2024

© Vítovec corp. a.s.
Pojištění pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Pojištění pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým. Připravte se na životní zkoušky.