Rozšiřte náš tým

Jak zabezpečit domov před odjezdem na dovolenou

I když máte před odjezdem na zaslouženou dovolenou starosti s přípravou, snažte se včas zabezpečit i své bydlení, které se chystáte opustit, abyste po návratu našli neporušené zázemí a zůstaly už jen příjemné vzpomínky. Přinášíme soubor jednoduchých tipů, jak ochránit domov před zloději.

Podle policejních statistik došlo loni v ČR asi k 5 650 vloupáním do bytů, rodinných domů nebo víkendových chat. To bylo o 12,2 % více než v roce 2021. Nejčastěji se byty či domy vykrádají v Praze, následuje Moravskoslezský kraj a oblast Karviné a Brna s okolím.

Investice do zabezpečení se vždy vyplatí. I když se nepodaří odradit úplně všechny nenechavce, velká část si lup rozmyslí, pokud narazí na překážky. Podívejte se, co by nemělo chybět na žádném domě či v zahradě, případně uvnitř domácnosti:

Ochrana vnějšího pláště

Bezpečnostní dveře

Sebelepší zámek je nanic, když budete mít málo odolné dveře. Bezpečnostní dveře se označují stupněm od 1 až 6. Třída zabezpečení udává, jakou ochranu vám dveře poskytnou. Vybírejte pro svůj klid dveře minimálně od 3. třídy výše.

Zámek

Bezpečnostní zámek s cylindrickou vložkou je nutnost. K němu dostanete bezpečnostní klíče a kartu; bez ní nikde další klíče nevyrobí, tedy ani kopii pro zloděje. Dobré zámky se vyplatí rovnou dva. A ještě něco. Nenechávejte náhradní klíč k zámku dosažitelný někde v blízkosti, třeba pod rohožkou nebo v květináči vedle vchodu.

Okna

Jsou snadným cílem. Vždy důkladně zkontrolujte, zda jsou všechna okna dovřená na kličku. Nikdy nenechávejte otevřené ventilačky. Ta nejlákavější okna opatřete i neprůhlednou bezpečnostní folií. K oknům lze nainstalovat i bezpečnostní kování a kliky, které je možné i uzamknout.

Mříže

V suterénu, přízemí nebo i v prvním patře zvažte instalaci mříží. Sice nepůsobí zrovna okrasně, ale jsou spolehlivou překážkou.

Venkovní rolety

Alternativou nevzhledných mříží jsou předokenní rolety. Jsou efektivní překážkou před zloději. Vedle dalších užitečných funkcí pro bydlení (odhlučnění, tepelná izolace, zatemnění) mohou přidat i vzhledu obydlí, protože na trhu je spousta variant.

Garážová vrata

Do domu se často lze dostat i přes garáž, tudíž je třeba dobře volit správná vrata. Soukromé objekty před příležitostnými zloději ochrání bezpečnostní třída RC2. Dále je možné pořídit doplňkovou sadu k sekčním garážovým vratům, které patří mezi vůbec nejoblíbenější typ. Automatické otevírání totiž majitelům poskytuje pohodlí, ale také ještě větší bezpečí. Převodovka motorizovaného pohonu je konstruována tak, že nemůže dojít k mechanickému vypáčení. A to ani v případě, kdy dojde k výpadku elektřiny.

Poplašné zařízení

Alarm

Hlasitý signál, který se spustí, jakmile čidlo zaznamená pohyb v místnosti, zloděje odradí. Poplach je propojen na mobil, který prostřednictím SMS ohlásí nezvané příchozí. Alarm lze propojit i na další místa – na pult centralizované ochrany, případně na bezpečnostní službu, ale i spolehlivého souseda.

Kamera

Kamerový systém je skvělý pro zajištění důkazů i okamžitý přehled. Zaznamená osoby pohybující se v blízkosti. Záznamy je možné uložit a v případě potřeby ukázat policii. Lze se i připojit na internet a z dálky sledovat, zda se u vás doma neděje něco nepatřičného. Můžete tak pravidelně kontrolovat stav domácnosti. K odrazení zloděje často stačí i věrná maketa kamery a cedulky upozorňující na nepřetržitou ochranu objektu.

Moderní technologie

Nezapomeňte ani na dostatečné osvětlení pozemku, především na prostranství před vchodem a u vchodových dveří do domu. U chytré domácnosti je možné světla uvnitř ovládat na dálku přes aplikaci v mobilu nebo nastavit jejich rozsvícení na konkrétní čas, případně podle okamžité potřeby. Iluzi přítomnosti můžete dodat bytu i tím, že necháte roztažené závěsy nebo žaluzie či rolety a dálkově je večer zatáhnete přes aplikaci v mobilu. V telefonu si lze také zkontrolovat, zda je i jinak v domácnosti vše v pořádku.

Méně sdílnosti na sociálních sítích

Pokud na Facebooku a Instagramu pravidelně sdílíte veřejně příspěvky, kde je snadno rozpoznatelná poloha vaší domácnosti, a následně informaci o tom, že si právě užíváte mimo republiku, je to skoro totéž, jako kdybyste doma nechali pootevřené dveře. Sociální sítě dnes i automaticky k příspěvkům uvádějí, kde se zrovna nacházíte, a to s velkou přesností. Mnozí mají špatně nastavené profily s nízkým stupněm soukromí. To znamená, že informace může vidět kdokoliv, a to včetně příspěvků na všechny možné diskuze apod.

Zahrada a okolí domu

Odstraňte vše z blízkosti oken a fasád. Ukliďte všechny předměty, které by zloděj mohl použít k usnadnění přístupu do vašeho domu.Odtáhněte od oken zahradní nábytek, nádoby, lavičky a samozřejmě žebříky Uložte je dovnitř nebo připevněte tak, aby se jimi nedalo pohybovat. Naopak ponechte na trávníku nějaké předměty, které evokují „rozpracovanost“, a tedy přítomnost lidí – například naložené kolečko větvemi nebo zahradní hadice.

Průběžná kontrola

Pro dobu nepřítomnosti se domluvte s někým z rodiny nebo se sousedem, že vám bude vybírat schránku a kontrolovat pozemek, dům a domácnost v pravidelných intervalech. I on může provést naoko drobné změny, které odradí nenechavce od vstupu.

Sejf či trezor

Cennosti, peníze, šperky a další hodnotné předměty je třeba před odjezdem uložit do domácího trezoru – buď vestavěného, nebo pevně spojeného s podlahou apod.

Přiměřené pojištění

Zkontrolujte si pojistnou smlouvu, zda je vaše zázemí dostatečně chráněno proti nezvané návštěvě a máte správně nastavené pojistné částky, popřípadě extra připojištěny cenné předměty nebo drahé vybavení. Zkontrolujte rovněž, zda jste řádně pojištění zaplatili. Máte-li rodinný dům či byt v osobním vlastnictví, je třeba mít pojištěné vedle domácnosti i ty (není to totéž).

Zdroj: Uniqa

12.07. 2024

© Vítovec corp. a.s.
Pojištění pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Pojištění pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým. Připravte se na životní zkoušky.