Rozšiřte náš tým

Kybernetická kriminalita nectí dovolenou

Moderní technologie a digitální svět usnadňují práci, zábavu i poznání odkudkoli. Pandemie nás naučila na tyto výdobytky spoléhat ještě více. Na jednu stranu tím člověk získává svobodu a volný přístup ke všemu potřebnému, na druhou stranu tím jde naproti různým rizikům, jež jsou s technologiemi a sítěmi spojené. A protože lidé se bez svých notebooků, tabletů a mobilních telefonů neobejdou ani na dovolené, je třeba dbát na bezpečnostní pravidla, aby se rekreace neproměnila v noční můru.

Foto: Unsplash

Lidé si zvykli na to být on-line prakticky stále, přihlašovat se na jednání z auta, posílat peníze přes mobil, přispívat na sociální sítě, vyhledávat si různé údaje nebo využívat navigaci. Pomiňme nyní fakt, že zvyk být kdykoli a kdekoli dostupný pro zaměstnavatele, a to i v době volna, může vést v dlouhodobém horizontu ke snížení efektivity práce, a i k vyhoření. Ani závislost na sociálních sítích nedělá psychologům a lékařům velkou radost.

Technologie na dovolené

Neoddiskutovatelným faktem je, že každý z nás si na dovolenou dnes s sebou bere minimálně mobil, často tablet nebo i notebook. A je vlastně jedno, jestli s jejich pomocí hodlá pracovat, anebo se bavit a zjišťovat – vždy se jejich provozem vystavuje riziku kybernetické kriminality. A to je druh nekalých aktivit, jejichž intenzita za poslední léta výrazně posiluje.

Je třeba dodržovat různá pravidla, a naopak se vyvarovat některých kroků. Přitom musí každý myslet i na to, že s technologiemi vyrůstají také naše děti, takže i během prázdnin se nesmí polevit z dohledu a správné edukace, co je rizikové a čemu se vyhnout, vyrazíte-li společně z domova.

Kromě toho jsou digitální technologie rovněž atraktivní i pro zloděje na celém světě. Takže někdy nemusí nastat patálie s hackerem, ale prostě může notebook nebo mobil někdo ukrást.

Hlavní opatření na obranu proti potížím s technologiemi

  1. Už před odjezdem na dovolenou si pečlivě zazálohujte data – buď na externí disk, anebo ještě lépe do cloudu, protože tam je máte přístupné odkudkoli. Toto se týká jak notebooků, tak i mobilních telefonů. Na telefonech je možné zálohu tvořit díky nastavení v něm – ověřte, že máte tuto funkci aktivovanou. Díky záloze nepřijdete o data, pokud přístroj napadne malware nebo ransomware, nebo pokud o mobil přijdete – jednoduše si je nahrajete do nového.
  2. Aktivujte si na mobilu funkci sledování jeho polohy. V případě odcizení můžete zkusit telefon vystopovat. Chcete-li mít jistotu, že se nikdo nepovolaný nedostane k obsahu mobilu, lze ho na dálku i vymazat. V takové situaci se hodí předem zajištěná záloha dat a kontaktů.
  3. Snažte se vyhnout používání veřejných počítačů v hotelech nebo v internetových kavárnách. Někdy se ale stane, že si člověk potřebuje vytisknout on-line zakoupenou vstupenku nebo itinerář výletu, případně uhradit opomenutou platbu. Vždy po skončení práce na počítači zavřete všechny využité aplikace a okna internetového prohlížeče spolu se smazáním historie, odhlaste se z mailu i sociálních sítí. Přesvědčte se, že v portu nezůstalo vaše USB a že jste na místě nezanechali své poznámky a přístupová hesla.
  4. Na všechna zařízení si nastavte zámek a důsledně ho používejte vždy, když opouštíte přístroj: ať už v hotelovém pokoji nebo na pláži. Pokud odcházíte z hotelu, zabezpečte techniku uložením do pokojového trezoru. Zabezpečení hesly by mělo být dvoufaktorové. Ani to mnohdy zloděje neodradí, ale alespoň mu trvá déle dostat se do přístroje, což může skýtat náskok pro zablokování.
    Nejproblematičtější jsou v tomto směru mobilní telefony, které si člověk nosí s sebou všude. Kromě toho obsahují mnohdy velmi citlivá data, jako jsou fotky, přístupy do mobilního bankovnictví, na e-mail a do sociálních sítí. Mnozí už dnes mobil používají místo karty k placení. Hodí se tedy instalovat na něj některý z programů pro případ ukradení. To umožňuje zamknout mobil na dálku a také ho vyhledat. Podobný program se samozřejmě hodí i pro tablety a notebooky.
  5. Pozor na veřejně dostupné nezabezpečené wi-fi sítě: je třeba myslet na to, že jsou dostupné i dalším lidem, stejně jako nám. A že se může připojit někdo s nekalými úmysly. Samozřejmě to v omezenější míře platí i pro hotelovou wi-fi s přístupovým heslem, které je ale sdílené všemi ubytovanými. Optimální je pracovat v takovém případě přes VPN připojení. Vždy se vyplatí sledovat, zda spojení je šifrované (https) s důvěryhodným certifikátem. Pro pracovní komunikaci by měla být využita šifrovaná verze nebo internetová brána v cloudu.

Praktické rady a informace k mobilním telefonům

Pokud se mobil rozbije, je možné přístroje (v záruce i po ní) z velké části nechat opravit kdekoli v Evropě, nejde-li o nějakou regionální mutaci prodávanou jen na několika trzích. Zánovní mobily ovšem musí opravovat značkový servis, aby člověk nepřišel o záruku. Jde-li o nějakou menší závadu, jako třeba rozbitý displej, vyplatí se většinou počkat s opravou až domů.

Mobil nepatří na pláž, kde ho v době koupání může ukrást nebo zneužít zloděj. Není-li zamčený (včetně SIM karty), je to pro něj doslova poklad. Odcizený telefon u operátora ihned zablokujte.
Dojde-li k utopení mobilu, ihned ho musíte vypnout a nechat dokonale vysušit. Je to loterie – někdy se vzpamatuje, jindy je nadobro ztracen. Jako prevenci lze doporučit vodotěsné pouzdro, jakkoli je robustní a neatraktivní.

postiženého.

Zdroj: UNIQA

23.06. 2024

© Vítovec corp. a.s.
Pojištění pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Pojištění pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým. Připravte se na životní zkoušky.