Rozšiřte náš tým

Nebezpečný stromek i lyžař? Pět věcí, na které si dát před Vánoci pozor

Cokoliv se může stát, stane se. To dokazují nejen zkušenosti klientů Allianz pojišťovny, ale i zákon schválnosti. A ten platí především tehdy, kdy se to vůbec nehodí. Na co si tedy dát před vánočními svátky pozor, aby byly opravdu šťastné a veselé?

  1. K Vánocům neodmyslitelně patří krásně nastrojený stromek. Allianz centrum pro technologie (AZT) se proto ve svém crash testu zaměřilo na úskalí, která mohou řidiče potkat, pokud stromek při jeho převozu dostatečně nezabezpečí. V nárazových testech simulovali srážku vozidla, jež jede rychlostí 50 km/h s pevnou překážkou. Pokud je strom pouze připevněn pružným lanem s háky na obou koncích, není ukotven dostatečně bezpečně a v případě srážky vyletí přes střechu dopředu, což ohrožuje nejen cestující v automobile, ale i další účastníky provozu. A mnohdy to má fatální následky.
  2. Cesta na zahraniční vánoční trhy nemusí být příliš daleká, riziko havárie, podvrknutého kotníku nebo bolavého zubu však hrozí i v dojezdové vzdálenosti domů. Stačí jeden neopatrný pohyb a bez pojistky musí nadšení výletníci sáhnout hluboko do peněženky. Na tržišti sice nikoho nezraní jako na sjezdovce, ale k majetkové škodě může dojít i na německém, rakouském, maďarském nebo třeba polském náměstí. Bez cestovního pojištění by tak českého turistu mohly vánoční trhy vyjít na pořádně vysokou částku.
  3. Zatímco v Česku lyžařská sezóna pořádně nezačala, v zahraničí už nedočkaví sjezdaři zkoušejí první sníh. Kartička české zdravotní pojišťovny sice zajistí v EU právo na ošetření, ceny jednotlivých zdravotnických úkonů však mohou být nepříjemným překvapením. Mezi nejčastější zimní úrazy patří poranění horních končetin (průměrně v přepočtu za 25 tisíc korun), poranění měkkých tkání kolene (cca 24 tisíc korun) a pohmožděniny a odřeniny (okolo 11 tisíc korun). Ceny urgentních ortopedických operací se pak pohybují kolem 10 tisíc EUR. Nekažte si bohatého Ježíška a přibalte si s sebou i cestovní pojištění.
  4. Úrazy a onemocnění nejsou to jediné, na co byste si měli dát na zahraničních sjezdovkách pozor. Výjimkou nebývají ani podvodníci na lyžích a snowboardech. Pokud zaviníte lyžařskou nehodu, pokuste se událost co nejlépe zdokumentovat a následky vyfoťte. Snažte se získat kontakty na svědky a nejlépe i jejich písemné stanovisko. Nehodu ohlaste místní policii či lyžařské službě a požádejte o písemné potvrzení. Pokud od vás bude chtít policie podepsat záznam a vy mu nebudete rozumět, napište to tam. Kopii hlášení i zdravotní dokumentace po příjezdu domů odevzdejte vaší asistenční službě.
  5. Je tu období vánočních večírků a setkávání s přáteli. A v pokušení dát si před jízdou jednu sklenku vína nebo třeba jedno „malé“ se ocitne řada řidičů. Pár minut dobré nálady ale může záhy vystřídat návrat do kruté reality. Nejenže vám v zemi s tzv. „nulovou tolerancí“ hrozí vážný postih od policie, ale ani pojišťovny nebudou shovívané. Alkohol v krvi představuje hrubé porušení pojistné smlouvy.
13.04. 2024

© Vítovec corp. a.s.
Pojištění pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Pojištění pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým. Připravte se na životní zkoušky.