Rozšiřte náš tým

Nenechte se v zimě na silnici zaskočit bez havarijního pojištění a zimní sady pro případ ztroskotání

Počet dopravních nehod a hmotná škoda na vozidlech v období ledna a února 2018 meziročně vzrostla. Vyjíždět na zasněžené silnice bez havarijního pojištění není nutné, Slavia pojišťovna umožňuje rychlé sjednání pojištění i na poslední chvíli včetně poradenského servisu prostřednictvím svého internetového portálu. Pro případ dopravních kalamit nezapomeňte ani na věci, které byste měli mít vždy s sebou.

Zimní měsíce na silnicích přinášejí zvýšenou pravděpodobnost výskytu dopravních nehod, a tedy vzniku škody na motorovém vozidle. Snížená viditelnost způsobená mlhou, deštěm nebo sněžením, delší doba bez denního světla, zhoršené adhezní podmínky na vozovce při sněhu a ledu – to vše jsou komplikace, které se v zimě přidávají nad rámec běžných podmínek v silničním provozu.

Podle statistik Policie ČR dosáhla výše hmotné škody vzniklé v souvislosti s dopravními nehodami pouze za období leden − únor 2018 částky 53,9 milionů korun, tedy o 6, 1 % více než za stejné období roku 2017. Podle policejních statistik je také počet nehod registrovaných v pondělí a ve středu srovnatelný s počtem nehod v pátek (více než 15.000 případů za rok 2018). Riziková tedy není pouze jízda „po práci na víkend“, vyššímu riziku jsou vystaveni i každodenní účastníci silničního provozu na cestě za prací nebo na schůzku mimo své pracoviště.

Vypadá to na sníh a mráz? Nenechte se zaskočit!

Mnozí motoristé se v současnosti dostávají do situace, kdy jsou dopravní situací na sněhem zasypaných silnicích přinuceni zůstat u svého vozu po mnoho hodin. Přitom nejde o dobrodružnou výpravu mimo běžné komunikace, ale o dopravní komplikace na největších dopravních tepnách. Zejména v zimním období s nízkými teplotami a častým silným větrem je dobré počítat s možným vznikem takové situace, a kromě běžné výbavy, předepsané platnými předpisy, přidat navíc i několik věcí „pro všechny případy“:

 • Rezervní palivo. Ve vašem voze bude teplo pouze pokud bude moci běžet motor
  nebo nezávislé topení, pohonné hmoty vám nesmí dojít při mrazivém počasí ani po
  několika hodinách. Mějte s sebou vždy alespoň 5 l v rezervním kanystru.
 • Nabíječka na telefon nebo powerbanka může být klíčovým vybavením v případě
  nouze. Pokud budete potřebovat přivolat pomoc a váš telefon bude bez energie,
  vystavujete sebe i svoji posádku zbytečným komplikacím. Defekt pneumatiky vyřeší
  bez potíží asistenční služba, ale musíte mít čím ji přivolat.
 • Jídlo a pití. Pokud budete z důvodu dopravního kolapsu donuceni „bivakovat“ třeba u dálnice dvě, tři hodiny, může se občerstvení, ale zejména tekutiny velmi hodit. Zvláště při nízkých teplotách se vyčerpání zvyšuje zejména v případě nedostatku tekutin a energie!
 • Kapesní svítilna nebo čelovka. Noci se opět začínají zkracovat, ale stmívá se již brzy po 17. hodině. V případě jakýchkoli komplikací na silnici je velkou výhodou mít u sebe spolehlivý zdroj světla. Zejména tzv. čelovka vám zajistí dobrý rozhled, a přitom volné obě ruce, například při připojování nepojízdného či uvízlého vozu na tažné lano.
 • Náhradní pevná obuv. Může se hodit, pokud třeba na dálnici uvíznete v dopravní kalamitě a budete nuceni opustit z bezpečnostních důvodů dočasně vaše auto. Postávat v lodičkách nebo lakýrkách ve sněhu za svodidly může být nebezpečné pro vaše zdraví. Totéž platí o rezervní zimní bundě, kterou vaše auta bezpochyby uveze taktéž.
13.04. 2024

© Vítovec corp. a.s.
Pojištění pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Pojištění pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým. Připravte se na životní zkoušky.