Rozšiřte náš tým

Novela zákona o pojišťovacích poradcích jitří vášně i ve Sněmovně

Ministerstvo financí předložilo Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR mnohokrát prodiskutovaný, vychvalovaný a současně kritizovaný návrh zákona, kterým zamýšlí změnit zákon č. 38/2004 Sb., o pojišťovacích zprostředkovatelích a samostatných likvidátorech pojistných událostí. A podle informací, které zveřejnil server E15.cz, už Andreje Babiše, tedy šéfa zmiňovaného ministerstva, nebaví čekat na jeho schválení. Jinak by asi nenavrhoval zkrátit dobu projednávání návrhu v rozpočtovém výboru sněmovny ze dvou na jeden měsíc.

S názorem ministra financí se však většina poslanců neztotožnila. Ostatně ještě před hlasováním se proti zkrácení vyslovil Jiří Dolejš (KSČM). A také Zbyněk Stanjura (ODS). Ten dokonce vyjádřil názor, že by se lhůta na projednání, jak řekl: „socialistického návrhu regulace o 232 stranách,“ měla naopak prodloužit – na tři měsíce. Ani jeho návrh neprošel…

Návrh, který mj. předpokládá, že prodejci pojistných produktů budou muset skládat odborné zkoušky, zlepšit informovanost klientů o nabízených produktech (jako by to ti poctiví nedělali už dnes) nebo, že dojde k zjednodušení a zpřehlednění kategorií zprostředkovatelů pojištění (ze současných pěti na dvě), již prošel prvním čtením. A taky vzbudil velké vášně mezi odborníky… Ostatně částečně se shoduje s vládním návrhem, který tehdejší poslanci projednávali před dvěma lety a jehož schvalování předčasně ukončilo rozpuštění Sněmovny po pádu vlády Petra Nečase.

Jak nakonec novela zákon o pojišťovacích zprostředkovatelích a samostatných likvidátorech pojistných událostí změní ještě není jisté. Lze však předpokládat, že ještě přinese mnoho různých komentářů, názorů a predikcí, které se budou lišit v mnoha ohledech. Mnohem důležitější však budou reálné výsledky, tedy to, zda návrh zlepší současnou neveselou situaci na pojistném trhu a přispěje tak ke zlepšení situace zákazníků.

24.05. 2024

© Vítovec corp. a.s.
Pojištění pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Pojištění pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým. Připravte se na životní zkoušky.