Rozšiřte náš tým

Pojistný trh v roce 2016 dál táhlo havarijní pojištění

Z předběžných výsledků České asociace pojišťoven za loňský rok vyplývá, že celkové předepsané pojistné za rok 2016 vzrostlo meziročně o 2,43 mld. Kč, což odpovídá nárůstu o 2,1 %. Stejně jako v loňském roce drží pojistný trh neživotní pojištění, které posílilo o 4,5 %. Naopak oblast životního pojištění nadále oslabuje, oproti roku 2015 o 1,8 %.

Životní pojištění

Předpis v oblasti životního pojištění se meziročně snížil bezmála o 802 milionů Kč. Což je výrazné zpomalení oproti poklesu v roce 2015, kdy šlo o 1,6 miliard. Největší pokles vykazují produkty s jednorázově placeným pojistným (-21,4 %). Nepříliš optimistická (-8,9 %) je však především situace u produktů běžně placeného pojistného, které kryjí klientům každodenní životní rizika. Bohužel životní pojištění jako dlouhodobý nástroj ochrany před riziky a možnost vytváření rezervy na stáří je velmi podceňován. Úbytek téměř 162,5 tisíc smluv životního pojištění v loňském roce jen potvrdil tento trend. „Vývoj v oblasti životního pojištění v loňském roce ovlivnily legislativní změny. V neposlední řadě nízké úrokové sazby ovlivňují vývoj ve všech oblastech finančního trhu a nepochybně ovlivní vývoj životního pojištění i v letošním roce,“ vysvětluje výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek.

Neživotní pojištění

Pozitivní vývoj se projevil v neživotním pojištění, kde předepsané pojistné vzrostlo o 3,24 miliardy korun z 71,7 mld. Kč v roce 2015 na aktuálních 74,84 mld. Kč. Pojistné v oblasti povinného ručení vzrostlo o 2,6 %. Zvýšený objem souvisí především s rostoucím počtem vozidel. Z hlediska celkové bilance povinné ručení zůstává ve ztrátě. Tempo růstu se v závěru roku 2016 zvýšilo i v havarijním pojištění, které posílilo z 6,1 % na aktuálních 9,5 %. Tento vývoj v oblasti pojištění vozidel souvisí s oživením ekonomiky a nastupující dynamikou nákupů nových a dražších vozidel.

K růstové bilanci neživotního pojištění přispělo i pojištění podnikatelských rizik, kde i přes mírné zpomalení dynamiky došlo ke zvýšení předepsaného pojistného o 3,4 % na celkových 19,46 mld. Kč. Podnikatelé uzavřeli o téměř 21 tisíc pojistných smluv více než v loňském roce. „Větší zájem o zabezpečení podnikatelských rizik úzce souvisí se stavem české ekonomiky. S ohledem na její zlepšující se kondici očekáváme i v tomto roce pozitivní vývoj v oblasti podnikatelských pojištění,“ uzavírá výkonný ředitel ČAP Jan Matoušek.

Pojišťovny

23.06. 2024

© Vítovec corp. a.s.
Pojištění pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Pojištění pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým. Připravte se na životní zkoušky.