Rozšiřte náš tým

Pojišťovně České spořitelny klesl počet podvodů v životním pojištění

Pojišťovna České spořitelny řešila v prvním pololetí letošního roku 56 případů podezření na pojistný podvod u smluv životního pojištění, což je o 40 procent méně než za stejné období roku 2016. Pokles počtu podezřelých případů následuje po prudkém nárůstu odhalovaných podvodů, který pojišťovna evidovala od roku 2014. V podezřelých událostech se nejčastěji jedná o podvody v úrazovém pojištění.

„Letos jsme poprvé po třech letech zaznamenali pokles podvodů v životním pojištění. Dříve nám počet podvodů rok od roku rostl, například loni jsme odhalili čtyřikrát více podvodů než v roce 2013. Jedním z důvodů poklesu výskytu pojistných podvodů může být dlouhodobé využívání našich obranných mechanismů, díky kterým se nám daří většinu podvodů předejít nebo následně odhalit. Mezi významné preventivní opatření se řadí elektronické sjednávání pojistných smluv, které zamezuje antedatování pojistné smlouvy. Podíl elektronicky sjednaných pojistných smluv u nás dosahuje 95 % obchodní produkce. Mnozí podvodníci tak už zjistili, že podvádět se jim většinou nevyplatí,“ komentuje náhlou změnu František Mareš, náměstek generálního ředitele Pojišťovny České spořitelny. „Letos jsme přes 30 případů podezření na pojistný podvod už uzavřeli, podařilo se nám tak uchránit téměř tři miliony korun,“ uvádí František Mareš.

Nejčastěji jsou podvody v oblasti životního pojištění spojené s pojistnými událostmi v případě úrazů. Klienti často předkládají nepravdivé „fiktivní“ lékařské zprávy za úrazy, které se ve skutečnosti nestaly. Podařilo se nám například odhalit klienta, který hlásil poměrně vážný úraz na noze s dobou léčení téměř tři měsíce. Zjistili jsme ale, že krátce po vzniku úrazu, kdy měl chodit s ortézou a o berlích, byl na dovolené na horách, kde se bez omezení pohyboval.

V několika případech se jednalo také o podvod při sjednání pojistné smlouvy. Odhalili jsme prodejce pojištění, který kvůli výplatě provizí sjednal dvacet fiktivních pojistných smluv. Svým podvodným jednáním tak mohl způsobit škodu až ve výši 650 tisíc korun.

23.06. 2024

© Vítovec corp. a.s.
Pojištění pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Pojištění pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým. Připravte se na životní zkoušky.