Rozšiřte náš tým

Pozor na typická adventní a vánoční rizika

Období adventu a Vánoc je pro pojišťovny spojeno s výskytem specifických druhů nebo příčin škod, jichž je po zbytek roku méně nebo k nim nedochází. Pojišťovna UNIQA připravila přehled typických událostí, které mohou narušit sváteční atmosféru, i když pojištění umí ve většině situací pomoci. Přesto je lepší takovým situacím předcházet.

Foto: Tessa Rampersad (Unsplash)

Adventní věnce

Požáry vánočních stromečků vystřídaly požáry adventních věnců. Plameny nehlídané svíčky dokážou spolykat nejen věnec, ale i stůl a případně nakonec vybavení celé místnosti. Domácnosti jsou v dnešní době doslova přeplněny vybavením z materiálů, které se snadno vznítí a rychle hoří, přičemž může docházet také k úniku toxického kouře například z čalouněného nábytku, matrací či plastových dílů. Nicméně i na ty rozzářené stromečky pozor! Myslete na to, že adventní věnec je dekorace, která nesmí zůstat bez dozoru. Poučte i děti, že bez přítomnosti dospělých je předvánoční atmosféra se sirkami nebo zapalovačem zkrátka zakázaná.

Světelná výzdoba

Zejména ve čtvrtích rodinných domů, ale i na balkonech bytových domů to během adventu často vypadá, že obyvatelé soutěží o nejzářivější domácnost široko daleko. V oknech blikají stovky světýlek, v zahradách se pasou celá stáda „elektrických“ jelenů i sobů se saněmi. Nic proti tomu, každému se může líbit něco jiného. Přitom je ale nutné myslet na potenciální úrazy elektrickým proudem nebo požáry z elektroinstalace. Kvantita nesmí předcházet kvalitu: nešetřete na pořízení nejrůznějších pomůcek. To se nemusí vždy vyplatit. Někdy zboží bývá levné, ale nemá povinné atesty nebo je nespolehlivé. A k tomu ještě hrozí pád z výšky, pokud chceme výzdobu opravdu až po střechu.

Nezbytný úklid

Mnoho lidí má předvánoční období spojené s nezastupitelným generálním úklidem celé domácnosti, aby Ježíšek přišel do čistého. Smýčí se i tam, kam prachovka přes rok zabrousí jen zřídka, myjí se okna, dveře, třídí se dlouho nepoužívané věci. Pravidelně v období listopadu a první půlky prosince přibydou pojišťovně hlášení o úrazech pádem ze štaflí, případně zranění na kluzkých či naleštěných površích.

Vodovodní škody

Vypustili jste na chatě či chalupě vodu z vodovodních zařízení a trubek? Pokud obydlí i v těchto týdnech a měsících netemperujete, anebo necháte nevyprázdněné venkovní rozvody, připravte se na to, že může dojít k poškození armatur, ventilů a popraskání trubek. Vodovodní škody řeší UNIQA nejčastěji právě v zimě, kdy dochází k prudkému nástupu mrazů. Stejné události hrozí samozřejmě i ve městech, tam se ale na vzniklou škodu zpravidla přijde dříve.

Konzumace cukroví a jiných vánočních lahůdek

Během vánočních a novoročních svátků si všichni dopřejí více než během roku. Dobroty všude okolo, a na návštěvách je třeba ochutnat, jak jinde dělají vaječný koňak nebo vanilkové rohlíčky… Na stromku se třpytí lákavé čokoládové figurky. A k tomu řízky, spousta salátu s majonézou, chlebíčky – to všechno nás láká a stačí po tom sáhnout… Ne náhodou si po Novém roce všichni stěžují, jak zase přibrali. A to přináší dodatečná rizika cukrovky, oběhových potíží i dušnost. Není to nic, co by člověka skolilo za pár týdnů nebo měsíců, ale přesto ho to spolehlivě doběhne třeba za deset let, pokud si nenastaví zdravý půst a pokračuje ve zvýšené konzumaci dál. Takže zkusme letos ubrat množství lahůdek a přidat pravidelný každodenní pohyb.

Faktor alkohol

Období setkávání je spojené s konzumací alkoholu. Během vánočních svátků stoupá počet škod, u nichž musí pojišťovna tento faktor zohlednit. Pokud se alkohol potká se sportovcem, jsou najednou sjezdovky nebo kluziště plná šampiónů, jež zastaví teprve úraz nebo srážka s jiným účastníkem. Obecně platí, že jde o hrubé porušení povinností z pojištění a klient tedy musí při škodě počítat s postihem. UNIQA posuzuje vždy, jaký vliv měl alkohol na vznik a rozsah vzniklé škody, a podle toho své pojistné plnění krátí. V případě závažného provinění pod vlivem alkoholu lze výplatu z pojištění odmítnout.

Pyrotechnika

Silvestrovské veselí spojené s vlastním ohňostrojem může skončit neštěstím. Každoročně se dostanou na trh nespolehlivé petardy pochybného původu. V kombinaci s alkoholem se mnozí najednou cítí být střelmistrem. Tak vznikají úrazy, často velmi těžké. Každoročně jich UNIQA řeší několik, bohužel i u dětí. Nezapomínejte venku zbytky „munice“ po oslavě uklidit, aby se nedostala do nepovolaných rukou. A také dbejte na to, abyste svým ohňostrojem nepoškodili cizí majetek v sousedních zahradách nebo zaparkovaná vozidla.

Parkovací škody na parkovištích obchodních center

Během adventu je u nákupních center zvláště těsno. Aut přijíždí mnoho a v exponovaných časech nestačí parkovací místa. Navíc jsou pro dnešní robustní auta opravdu „tak akorát“. Řidiči jsou roztěkaní, nervózní, zapomínají na pravidlo přednosti zprava. Přibývá malých nehod právě v těchto zónách. Zpravidla jde jen o plechy, ale není to nic, co byste ještě navrch chtěli řešit okolo vánočních svátků. I na silnicích je živo, každý někam spěchá a chodci jsou roztěkanější než jindy. Opatrnost je namístě – a nohu z plynu. Pamatujte rovněž, že nulová tolerance alkoholu platí i ve sváteční čas.

Topení v krbech a kamnech

Během energetické krize raketově narost počet domácností vytápějících zázemí pomocí krbů, krbových kamen a kamen. Během svátků je topný provoz ještě intenzivnější. A s tím souvisí riziko požárů. Podle hasičů až čtvrtinu z nich má na svědomí nedostatečná údržba a chybějící revize komínů, okolo kterých požáry vznikají. Krb ani kamna nenechávejte bez dozoru. Časté jsou i požáry vzniklé přímo okolo nich odlétnutím uhlíku z topeniště.

A nakonec…. Vánoční on-line nákupy

Podíl nakupujících přes internet se podstatně zvýšil vlivem pandemických opatření. V současné době se polovina dárků pořizuje on-line. Předvánoční čas je tak nejvyšší sezónou pro podvodníky na síti. Nejvíce škod se týká falešných e-shopů, opožděných dodávek či rovnou nedodání objednaného zboží, popřípadě ze zneužití platební karty. Jde aktuálně o tak závažné a mimořádné riziko, že UNIQA věnuje tomuto tématu celou tiskovou informaci v dalších dnech, protože pojištění umí pomoci i v při těchto patáliích.

Zdroj: UNIQA

23.05. 2024

© Vítovec corp. a.s.
Pojištění pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Pojištění pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým. Připravte se na životní zkoušky.