Rozšiřte náš tým

Při nehodě na Šumpersku šlo o vteřiny

124. titul Gentleman silnic si za odvážný zásah, který zachránil dva lidské životy, odnáší Vladimír Benda. Po vážné dopravní nehodě vyprostil zraněné z vraků automobilů, dostal je do bezpečí a poskytnul jim první pomoc. Vzhledem k vážnosti zranění šlo u jedné z cestujících doslova o vteřiny. Za tento čin mu udělila Česká pojišťovna společně s Policií ČR titul Gentleman silnic. Hrdiny, kteří pomohli po vážné dopravní nehodě, odměňují od roku 2004, tedy již čtrnáctým rokem.

V brzkých ranních hodinách 13. srpna 2016 na silnici mezi Bušínem a Červenou Vodou narazil ve vysoké rychlosti opilý řidič vozu Audi do dodávky VW Transporter stojící u krajnice. Dodávku to vymrštilo mimo vozovku, kde se převrátila na střechu. Na místě byli čtyři zranění, z toho dva těžce.

Ke kolizi se v tu dobu blížil i Vladimír Benda, který se vracel z noční směny rozvážky pečiva šumperské pekárny: „Byl jsem na rozvozu a po poslední skládce jsem vjel do té zatáčky a vidím, jak osobák narazil do dodávky. Zastavil jsem a první, co mě napadlo, bylo, že musím zavolat záchranku,“ líčí muž, který tudy v daný den vůbec neměl projíždět, protože se chystal s rodinou na dovolenou. Pracovní povinnosti mu ale shodou okolností zhatily plány.

Vladimír Benda zhodnotil vážnost situace a neváhal jednat: „Spolujezdkyně z osobáku měla zaklíněnou hlavu v předním skle, uvolnil jsem ji a pospíchal jsem k dodávce. Její řidič říkal, že v ní je jeho přítelkyně, která spala na zadních sedačkách,“ popisuje první okamžiky, kdy šlo o každou vteřinu. 

„Jak jezdím v noci, tak jsem měl na hlavě čelovku, posvítil jsem si pod dodávku a viděl jsem ženu pod sedačkami. Byla zaházená krabicemi, musel jsem hrabat hlínu, abych ji dostal ven. Neměla tep, hrudník byl rozdrcený. Paní na telefonu mi radila, co dělat, začal jsem ji tedy resuscitovat,“ vzpomíná hrdina na kritický moment nehody, v němž se mimo jiné musel rozhodnout, kdo potřebuje jeho pomoc jako první.

Kolem místa nehody projelo i další auto s cizí poznávací značkou, kterému pan Benda naznačoval, aby zastavilo. Za chvíli ale viděl jen zadní světla ujíždějícího vozu. Ačkoliv byl na celou situaci sám a pociťoval určitou bezmoc, zvládl ji s přehledem a zachránil tím oběma ženám život. Po příjezdu hasičů došlo i na pochvalná slova: „Pomoc jsem bral jako samozřejmost, ale málokdo ví, co dělat, dokud to sám neprožije. Hasiči jsou profíci, práci mají perfektně zorganizovanou. Já jsem byl hodně ve stresu, na všechno sám, psychika hrála velkou roli,“ říká s tím, že by dnes rád absolvoval kurz první pomoci, protože nikdy neví, kdy se mu to bude zase hodit.

Zachránce se po nehodě také informoval, jestli budou všichni zranění v pořádku: „Volal jsem dvakrát na policii, paní z dodávky se bohužel bude dlouho zotavovat. Mladá holčina z osobáku mě naopak kontaktovala přes Facebook sama, že by mi ráda poděkovala,“ komentuje s odstupem času. 

Na ocenění nominovala Vladimíra Bendu kolegyně z pekárny Penam a za výjimečně statečný, pohotový a obětavý zásah mu včera Česká pojišťovna společně s Policií ČR udělila titul Gentleman silnic. Jako poděkování obdržel hrdina také chytrý mobilní telefon.

23.05. 2024

© Vítovec corp. a.s.
Pojištění pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Pojištění pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým. Připravte se na životní zkoušky.