Rozšiřte náš tým

Příležitost dělá zloděje. Nabízíme tipy, jak zájem kriminálníků zbytečně nevyvolávat

Vykradený byt či dům nepřináší pouze ztrátu majetku (často i nenahraditelné osobní hodnoty), ale především ztrátu soukromí a vnitřního klidu. Zloděj, který zaútočí na váš domov, současně útočí na vaši bezpečnou zónu, na místo, kam zvete pouze svou rodinu a nejbližší přátele.

Negativní pocity vyplývající z podobných událostí může (i když jen částečně) kompenzovat kvalitní pojištění, které většinu škod nahradí. Věci osobní, k nimž majitele váží spíše citové vazby, ale nenahradí. A to samé se týká i psychické újmy. Nejlepší a nejúčinnější metodou, jak se před zloději chránit, je jednoznačně prevence. Nedat jim důvod, aby se o váš majetek zajímali.

Chcete-li se preventivně bránit zlodějům, doporučujeme využít následující tipy:

Zamykejte

Zloděj nemusí mít namířeno přímo k vám. Často je krádež dílem náhody. Když náhodou zkusí zmáčknout kliku a zjistí, že jste při odchodu zapomněli zamknout. Nebo jediným pohledem odhalí, že máte desítky let starý zámek, který on otevře během několika sekund.

Neváhejte proto investovat do lepšího zabezpečení. A pokud zabezpečeni jste, pak je přímo neomluvitelné, když toto zabezpečení zapomenete použít.

Zavírejte okna

Říká se, že příležitost dělá zloděje. Před odjezdem do práce či na dovolenou proto nezapomeňte pozavírat okna a zabezpečit jakékoli další přístupové body do vašeho domova. A když už vám zloděj přesto soukromí naruší, můžete škodu bez problému uplatnit u své pojišťovny. Základní podmínkou pro vyplacení odškodného v plné výši totiž je, že pachatel při trestném činu musel překonat nějakou překážku. Pootevřené okno jí bohužel není.

Buďte pozorní

Všímejte si, co se děje ve vašem okolí. Postává před vaším domem někdo, koho jste tam dříve nevídali? Snaží se vám do domu vnutit podomní obchodník? Zvoní na vás neznámý chodec uprostřed noci a čeká na odezvu? Buďte zdravě podezíraví a uznáte-li to za vhodné, zvyšte ostrahu.

Pořiďte si alarm

Nemáte-li zrovna v lásce moderní techniku, jako dobrý alarm postačí v běžné všední dny i dobře vycvičený pes. Zatímco budete v práci, váš domov spolehlivě ohlídá. Ale pozor až pojedete na dovolenou. Nezůstane vaše obydlí bez hlídače? Pokud nechcete investovat do drahého alarmu, zkuste alespoň „mimikry“. Prakticky jakýkoli automaticky spuštěný zvuk zloděje spolehlivě vyděsí.

Nepodceňujte osvětlení

Starý trik s automatickým spínačem lustrů a dalších svítidel stále umí nočního zloděje odradit a ten si místo vaší domácnosti raději vybere potemnělý dům v sousedství. Naopak přerostlé živé ploty, keře a stromy mu hrají do karet. Bohužel je však smutným statistickým faktem, že většina vloupání se odehraje za bílého dne.

Nechlubte se

Že vyrážíte na Havaj? To je sice špatná zpráva pro závistivé přátele na sociálních sítích i mimo ně, nicméně výtečná informace pro zloděje, kteří se k ní dostanou. Neupozorňujte zbytečně své okolí, že nebudete či nejste doma, natož pak do kdy, a to ani při kratších cestách. Fotky můžete na sociální sítě nahrát i po návratu ze svého nenarušeného domova.

Ukryjte cennosti

Když všechny ostatní rady zklamou a zloděje už máte v bytě, nezbývá než doufat, že nenajde to nejcennější. Využijte domácí trezor, a pokud ho nemáte, buďte kreativní a šperky či klíčky od auta alespoň neukládejte na obvyklá místa. Zkuste se vyhnout šuplíkům a skříňkám, a cennosti rozhodně nenechávejte v originálních krabičkách z klenotnictví. Jsou to první, na co se zloději zaměří.

12.07. 2024

© Vítovec corp. a.s.
Pojištění pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Pojištění pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým. Připravte se na životní zkoušky.