Rozšiřte náš tým

Sezónní pojistné události při sportu

Léto je sezónou outdoorových sportů. Vedle radosti z pohybu a endorfinů však s sebou přináší sportování také rizika. Jak se na ně připravit?

Foto: William Hook (Unsplash)

Tonutí a utonutí

Jen za červenec utonulo 25 Čechů. Za celý rok to bývá pravidelně přibližně desetkrát tolik. Česku patří v této oblasti bohužel ve srovnání s evropskými státy v přepočtu na počet obyvatel smutný primát. Například Německo má tuto statistiku třikrát, a přímořská země Španělsko dvakrát příznivější než my. Jednoznačně ohroženější jsou muži a chlapci – těch je ve statistikách každoročně více než 60 %. Paradoxně je u nás řada utonulých kvůli kurzům plavání, jimiž v minulosti v rámci školní docházky prošla většina dnešní populace v produktivním věku. Češi jsou nepřiměřeně sebevědomými plavci a často podnikají nerozvážné plavecké výpravy.

Samostatnou kapitolou je prázdninové požívání alkoholu, které snižuje rozpoznávací schopnosti a omezuje výkon plavce. Specifickou rizikovou skupinou jsou vodáci – fenomén českých řek. Každoročně utone asi 10 neopatrných vyznavačů vodního sportu, kteří podcení zrádné jezy nebo vysoký stav toku; řada z nich ve stavu opojení alkoholem.

Bazénů na zahradách přibývá a s tím stoupá i riziko utonutí malých dětí.

Problematické je i koupání v přírodních nádržích, rybnících a na přehradách. Klesne-li pod vodu člověk, kalná voda se nad ním zavře a zpravidla trvá delší dobu, než si zmizení někdo všimne. Také pátrání je v kalné vodě komplikovanější a trvá déle. Přitom čas představuje hlavní faktor úspěšnosti záchrany. Není však doporučováno zachraňovat tonoucího bez odborné průpravy. Nejednou se stalo, že amatérský záchranář nakonec ztratí za svoji odvahu život spolu s tonoucím.

Moře je rovněž zrádné. Vždy je třeba respektovat místní cedule a také sledovat výstražné vlajky. Návštěvníky, a hlavně děti, může zaskočit síla vln, z nichž sledujeme nad hladinou jen část, neviditelné proudy (zpětné a trhlinové) nebo odliv, jež táhnou plavce daleko od břehu na širé moře.
Vedle utopení má na svědomí voda v přírodě každý rok i řadu ochrnutí. Stává se tak po neuváženém skoku po hlavě do mělké vody nebo v místě, kde je pod hladinou neviditelná překážka. Dotyčný skokan si zlomí vaz nebo ochrne po úrazu páteře.

Oblíbené outdoorové sporty

Cyklistika a in-line bruslení jsou odvětví vysoko v žebříčku oblíbenosti jak mužů, tak i žen. Typické jsou úrazy rukou a obličeje nebo hlavy. Relativně četné jsou i zlomeniny klíčních kostí.

Masovému rozšíření cyklistiky a in-line bruslení výrazně napomohl technologický pokrok i budování účelových stezek. Zlepšily se i ochranné pomůcky: dobrá přilba dokáže zabránit až 80 % fatálních zranění hlavy, vyztužené chrániče tlumí nárazy namáhaných kloubů. To ale na druhou stranu svádí k nebezpečnějším „kouskům“ v terénu a při sjezdech (singl treky). Elektrokola pomáhají zdolat kilometry i těm, kdo nemají takovou fyzičku; ta však může citelně chybět při ovládání těžkého stroje.

V posledních letech registruje pojišťovna UNIQA zvýšení počtu úrazů při sjezdech na kolech nebo koloběžkách, protože přibývá i tras pro tento sport. Spolu s přilehlými půjčovnami vybavení to láká i netrénované jedince, kteří se snáze zraní.

Z moderních oblíbených volnočasových pohybových aktivit jsou nejnebezpečnější dva. Prvním z nich jsou trampolíny. Ty se začaly v posledním desetiletí masově objevovat nejen v soukromých zahradách, ale také ve venkovních tělocvičnách (streetworkout) v parcích nebo na koupalištích, u hotelů a restaurací. Nejčastějšími úrazy jsou pohmožděniny, zlomeniny zápěstí, kotníků a poranění loketních kloubů. Je ale potřeba upozornit na skutečnost, že kromě toho má UNIQA ve svých statistikách už více závažných poranění páteře, z nichž některá skončila ochrnutím dolních končetin.

Druhým moderním sportem je parkour (a také free running) provozovaný zejména mládeží mezi domy, na ulicích a prostranstvích. Soustředí se na umění pohybu dokonalým ovládáním těla při co nejefektivnějším a nejrychlejším překonávání překážek na vytyčené trase v městském terénu, popřípadě i na akrobacii s estetickým efektem. Typickým znakem je většinou absence ochranných pomůcek nebo zabezpečených dopadových ploch, takže úrazů z tohoto pouličního sportu přibývá, bohužel zejména mezi dětmi a mladistvými. Nejzávažnější jsou úrazy hlavy a páteře.

Zdroj: UNIQA

10.09. 2024

© Vítovec corp. a.s.




Pojištění pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Pojištění pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým. Připravte se na životní zkoušky.