UNIQA pojišťovna pojistila dvě úvodní výstavy, jimiž bude v neděli u příležitosti stého výročí vzniku samostatného Československa slavnostně obnoven provoz historické budovy Národního muzea. Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava mapuje dějiny společného státu. Druhá expozice 2 x 100 představí veřejnosti vybrané významné a zajímavé sbírkové předměty Národního muzea, které slaví 200 let od svého založení. Celková pojistná částka převyšuje vzhledem k výjimečnosti exponátů 650 milionů korun.
Historická budova Národního muzea se otevře po důkladné rekonstrukci symbolicky ke stému výročí vzniku Československa. Práce na budově probíhaly sedm let, a v některých jejích traktech budou ještě pokračovat. Vstup do rekonstruovaného objektu na obě výstavy je do konce roku zdarma.
Česko-slovenská / Slovensko-česká výstava je společným projektem Národního muzea a Slovenského národného múzea. Vypráví prostřednictvím příběhů lidí i předmětů éru soužití Čechů a Slováků v jednom státě. Přes tisíc exponátů s audiovizuálními dokumenty a interaktivními prvky připomíná život v Československu, i čím se naše země proslavila ve světě. Poprvé uvidí veřejnost originály tuzemských i zapůjčených zahraničních historických listin, jako byly Mnichovská dohoda, Deklarace Háchy a Hitlera nebo Versaillská dohoda a Pittsburská dohoda. Součástí budou například i historické uniformy vojáků naší armády, československé poštovní známky a mapy našeho území v různých epochách. Zajímavý oddíl tvoří exponáty zapůjčené našimi občany nazvaný Předměty s příběhem. Přehlídku už hostila od dubna Bratislava. Návštěvníci si mohou expozici v Praze prohlédnout do konce června 2019.
Druhá výstava je symbolicky nazvána 2 x 100, protože historie Národního muzea letos dovrší 200 let. Cílem této přehlídky je ukázat to nejzajímavější a nejcennější, co za dvě století tato instituce dokázala nashromáždit a uchovat pro další generace. Nebylo jednoduché vybrat – vždyť Národní muzeum spravuje na 20 milionů sbírkových předmětů, a to z různých oblastí. Mezi předměty, které bude moci veřejnost spatřit, nechybí například unikátní pokladnička na výběr peněz pro stavbu Národního muzea, nejstarší razítko Národního muzea, slavné housle Stradivari, Jistebnický kancionál, šaty Adiny Mandlové z krajkoviny, pero z podpisu kapitulace německých vojsk v Praze, vltavíny z Besednice či kostra ptakoještěra. Rozmanitost výstavy má ukázat všestrannost a rozkročení aktivit muzea. Příběh muzea 2 x 100 bude možné navštívit do konce ledna 2019.
Obě výstavy jsou chráněny speciálním produktem pro pojištění uměleckých a cenných předmětů, jenž je koncipován jako všerizikové krytí. Pojištění probíhá tradičním systémem „z hřebíku na hřebík“. Pojistná ochrana tak zahrnuje jak cestu exponátů na výstavu a po skončení zpět k vlastníkovi, tak i celou dobu jejich výstavy v Praze. Znamená to zabalit a přesunout všechna díla na jedno místo, zajistit pro ně bezpečné podmínky během vystavování, a nakonec se postarat o jejich převoz zpět. Proto je doba pojištění delší, než samotné trvání výstavy. Transporty zajišťuje převážně specializovaná doprava Národního muzea. Na Česko-slovenské / Slovensko-české výstavě je u UNIQA celkem pojištěno přes 1300 exponátů. Větší pojistná částka byla sjednána na expozici 2 x 100, i když pojištěných exponátů je méně (asi 250 kusů). Po celou dobu trvání výstavy jsou kontrolovány podmínky v expozici a zabezpečení exponátů.
UNIQA je tradičním pojišťovacím partnerem v umění. V minulých letech pojišťovala například převoz relikviáře sv. Maura na výstavu na Pražském Hradě, výstavu Nobelových cen v Národním technickém muzeu, přehlídku Jana Zrzavého v Ostravě nebo expozici Benediktini v srdci Evropy 800 – 1300 ve Valdštejnské jízdárně v Praze. V roce 2016 se UNIQA angažovala v rámci výstavního cyklu k 700. výročí narození Karla IV. Loni pojistila na čtyři roky sbírky Národního muzea.