Rozšiřte náš tým

UNIQA pojišťovna vzrostla za první pololetí 2018 o sedm procent

Za prvních šest měsíců tohoto roku předepsala UNIQA na pojistném celkem 3,509 miliardy korun a posílila o 7,1 % Na bázi APE, tj. s poměrným započtením jednorázového životního pojištění na bázi deseti let, předepsala UNIQA 3,484 miliardy korun a vzrostla o 6,9 % (celý trh ČR: +4,5 %). Tempo růstu pojišťovny tak meziročně výrazně posílilo. Svůj tržní podíl navýšila UNIQA na hodnotu 5,3 % a řadí se mezi tři nejdynamičtější velké pojišťovny v České republice.

Většinová část pojistného (84 %) připadla na neživotní segmenty. Ty vykázaly růst předepsaného pojistného o 8,5 % na celkových 2,942 miliardy korun. Neživotní pojistné UNIQA bylo druhé nejrychleji rostoucí mezi největšími pojišťovnami a tržní podíl UNIQA v neživotních odvětvích narostl už na 6,7 % (7. místo na trhu). Rekordně se dařilo v povinném ručení (+22 %), a dvojciferně rostla i další odvětví: havarijní pojištění (+15 %), cestovní pojištění (+17%) a pojištění domácností a rodinných domků (+15 %). Pozitivní výsledky zrcadlí aktuální silnou kondici ekonomiky a příznivé investiční i nákupní naladění spotřebitelů.

Životní pojištění přispělo celkem 567 miliony korun a zůstalo na podobné úrovni jako za srovnatelné loňské období. Jednorázově placené životní pojistné za prvních šest měsíců meziročně vzrostlo (+27 %) díky dobře přijaté tranši z jara 2018.  Tento výsledek vyčníval i v tržním srovnání – UNIQA zaznamenala druhé nejvyšší tempo růstu jednorázů, i když z nízkého základu. Běžně placené pojistné, které je pro UNIQA nosnou částí, nepatrně oslabilo (o 3,7 milionu korun). Celkový tržní podíl UNIQA v životním odvětví činil i nadále
2,5 %.

Celková škodovost byla na úrovni 56,6 %, čímž si oproti loňsku UNIQA polepšila o více než 2 %. Nejvyšší úroveň se letos projevovala znovu v havarijním pojištění a v pojištění odpovědnosti z provozu motorových vozidel Poměrně vysoká byla opět i v pojištění obecné odpovědnosti, zejména v souvislosti s průběžným růstem průměrného pojistného plnění.

Ve kmeni UNIQA pojišťovny bylo ke konci června 2018 celkem 890.900 pojistných smluv – meziročně o výrazných 9,4 % více. Nejvíce přibylo nových smluv povinného ručení (+16,5 %). To znamenalo současně nejvyšší dynamiku mezi velkými pojišťovnami nabízejícími povinné ručení (celkem jich je nyní v ČR 13). Za poslední 2 roky přibylo UNIQA pojišťovně v tomto segmentu na 30 % nových zákazníků.

UNIQA pojišťovna působí v rámci evropské skupiny UNIQA Insurance Group se sídlem ve Vídni. Předepsané pojistné koncernu bylo ve sledovaném období stabilní a činilo 2,798 miliardy EUR. Zatímco neživotní a zdravotní pojištění rostla, pokles zaznamenalo životní pojištění, zejména formy založené na jednorázovém vkladu pojistného. Pojišťovny UNIQA v regionu CEE mimo domovské Rakousko se podílely na výsledku koncernu přibližně
z 29 %. Hrubý zisk se zvýšil meziročně o 47 % na 140,8 milionu EUR.

Výhled koncernu do konce roku předpovídá podobný trend. Pojistné koncernu může v souvislosti se snížením poptávky po životním pojištění klesnout meziročně celkově o jedno procento. Skupina UNIQA nicméně počítá s dalším zlepšením hospodářského výsledku.

23.06. 2024

© Vítovec corp. a.s.
Pojištění pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Pojištění pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým. Připravte se na životní zkoušky.