Rozšiřte náš tým

5 tipů jak udržet pracovní a osobní život v rovnováze

Práce je pro mnohé z nás životním stylem. Jsme neustále na telefonu. Při obědě čteme pracovní e-maily, u večere prožíváme dozvuky pracovního dne a před spaním už zase přemýšlíme nad tím, jak zvládnout další hektický den. Je tohle ale celoživotní cesta, po které chceme jít? Resp. je tato cesta dlouhodobě udržitelná? Pokud se do našeho života pokusíme vnést zásady „work-life balance“, může nám být odměnou pocit naplnění.

Základem je správné plánování

Nejen práci, ale i volný čas je třeba si zapsat do diáře. Vyznačte si dny, ve kterých dopřejete čas rodině, večeři s přáteli nebo kdy si zajdete na jógu. Jednak se budete mít na co těšit a taky vás tento plán donutí stihnout ostatní činnosti tak, abyste nemuseli nic rušit.

Omezte „vysavače“ času

Scházejte se s lidmi, kteří jsou pro vás důležití. Pokud přestanete trávit svůj čas v práci s kolegy, kteří se místo práce jen vybavují, své úkoly stihnete rychleji a zbude vám více času na příjemnější věci.

Nikdo není dokonalý

S přibývajícími povinnostmi zkrátka všechno perfektní nebude. Abyste se vyvarovali pocitům, že nic nestíháte, odmítejte práci, která není ve vaší kompetenci. Také si pište seznam, na kterém nebudou více než 3 důležité úkoly denně.

Pěkně popořadě

Ne každý má dar systematického plánování. Zkuste ale omezit schůzky, na které musíte dojíždět z jednoho konce města do druhého anebo ty, které se dají nahradit telefonátem. Ze statistk jasně vyplývá, že nejefektivnější schůzky jsou takové, které se vejdou do 30 minut. A jedna účinná rada na závěr – strategické úkoly dělejte jako první, administrativu až poté.

Zkroťte svou pozornost

Multitasking se leckdy bere jako samozřejmost. Vymaňte se ale z tohoto trendu. Neustálé podněty roztříští vaši pozornost, takže věci, které děláte jednu přes druhou, vám nakonec zaberou více času, než kdybyste řešili jednu po druhé.

13.04. 2024

© Vítovec corp. a.s.
Pojištění pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Pojištění pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým. Připravte se na životní zkoušky.