Rozšiřte náš tým

Allianz eviduje 93 pojistných událostí na plodinách způsobených jarním mrazem

V těchto dnech už vinaře ohrožuje krupobití. Ještě nedávno to byl mráz, který však letos nezpůsobil tak velké škody, jako v loňském roce. Tehdy byly plodiny poškozené z 80 – 90 procent. Letos dosahuje poškození 20 – 40 procent pojištěných ploch. Na Znojemsku bylo v roce 2016 velmi mnoho tzv. totálních škod a letos tam je úroda zničena z pouhých 20 procent.

Postup při pojistné události u vinné révy je následující. „Nejprve musíme spočítat poškozená a zdravá očka a z toho pak vypočítat procentuální poškození. Do podzimu už se toho pak moc neděje a teprve po říjnovém vinobraní vypočítáme podle skutečného výnosu výši pojistného plnění. Není výjimkou, že mezitím od nás dostávají vinaři také zálohu, zpravidla ve výši 30 až 40 procent. Celkově se třeba loňské škody pohybovaly v desítkách milionů korun, takže pojištění pěstitelé od nás dostali – na rozdíl od těch nepojištěných – významnou finanční injekci,“ vysvětluje expert zemědělského pojištění Allianz pojišťovny Martin Kábela.

Na co všechno se v souvislosti se škodami na vinicích pojistka vztahuje? Základní pojištění tvoří krupobití a požár. Pokud si je vinař sjedná, může ještě navíc své vinice připojistit doplňkovým pojištěním na jarní a zimní mrazy.

„V letošním roce evidujeme 93 nahlášených pojistných událostí a teprve začínáme počítat celkové škody,“ říká Martin Kábela. „Největší škody přitom napáchaly poslední mrazy 10. května. Jaká bude celková škoda, ale budeme moci vyčíslit až koncem prázdnin. Některé hlavy vinné révy, poškozené mrazem, se začaly regenerovat. V tuto chvíli se ale nedá přesně odhadnout, zda se réva pouze omladí nebo bude v letošním roce i plodit,“ dodává.

24.05. 2024

© Vítovec corp. a.s.
Pojištění pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Pojištění pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým. Připravte se na životní zkoušky.