Cestovní pojištění se pro Čechy při jejich dovolených do blízkých i vzdálenějších exotických destinací stává samozřejmostí. Při výletech nechtějí spoléhat na štěstí a více si uvědomují, že se náklady na ošetření v případě onemocnění či úrazu mohou vyšplhat do statisícových částek. „Meziročně zaznamenala Slavia pojišťovna v letním období nárůst počtu sjednaných smluv k cestovnímu pojištění o více než 30 %. Zároveň registrujeme o 25 % více nahlášených pojistných událostí než v loňském roce. Je zřejmé, že si Češi uvědomují rizika, kterým se při cestování do zahraničí vystavují a už ví, že úraz v zahraničí není levná záležitost a ve zřizování pojištění jsou důslednější,“ říká Vanda Kýpeť, produktová manažerka Slavia pojišťovny.
Nejvíce si Češi cestovní pojištění u Slavia pojišťovny zřizovali v průběhu července. Nejoblíbenějšími destinacemi pro letošní letní dovolenou byl jih Evropy, především Chorvatsko, Itálie, Bulharsko a Řecko. Jedním z nejoblíbenějších míst Čechů je tradičně také sousední Slovensko. „Češi letos volili destinace pro letní dovolenou podobně jako v loňském roce, ale s jednou výraznou změnou – již se tolik nebojí létat do oblastí spojovaných s terorismem. Oproti minulému roku byly více frekventované zájezdy do Egypta, Turecka, Maroka nebo Tuniska. Vyhledávanější jsou i kvůli nižším cenám a výhodným last minute nabídkám,“ komentuje Vanda Kýpeť.
Exotika i adrenalin stále láká
Kromě typicky letních lokací se Češi vydávají i za exotikou, kde kromě jedinečných zážitků vyhledávají i adrenalin. „Nadále sledujeme zvýšený zájem o exotické dovolené, týká se to ale primárně zimních a následně jarních měsíců. Čím dál oblíbenější je také aktivní dovolená. I u té platí, že lidé vyhledávají zejména nevšední destinace. Týká se to například Thajska, Srí Lanky, Filipín, Indie a Indonésie a dalších asijských zemí. Meziročně se zájem o pojištění do těchto zemí zvýšil o 5 %,“ upřesňuje Vanda Kýpeť.
Úpal, infekce i komplikované zlomeniny
Nejčastěji trpí Češi v zahraničí na zdravotní nepříjemnosti způsobené pobytem na slunci, na virózy, infekce, záněty uší, ale také střevní potíže. Další zranění se pak týkají tržných ran a zlomenin, které si turisté přivodí při sportu, zejména cyklistice. V takových případech je často nutný převoz do nemocnice, v menším množství případů i letecký transport. „Nejvíce úrazů, které jsme letos v rámci pojistných událostí řešili, bylo hlášeno z Chorvatska, Itálie, Rakouska, Thajska, USA a Egypta. Češi jsou důslednější nejenom při uzavírání cestovního pojištění při výletu do zahraničí, ale také při samotném nahlašování menších zdravotních obtížích, které dříve tolik neřešili,“ zmiňuje Vanda Kýpeť.
Vážná zdravotní komplikace vyjdou na statisíce
Vedle menších zdravotních komplikací docházelo u českých turistů ovšem také k vážným zraněním. Ta se kromě cyklistiky stávají při horolezectví, vysokohorské turistice, potápění nebo vodním lyžování. Způsobeny mohou být ale i během autonehody. „Řešili jsme například pojistnou událost v Kambodži. Náš klient si při autonehodě zlomil obratel a následoval velmi komplikovaný převoz s fixací páteře. Kompletní náklady na ošetření se vyšplhaly na 1,7 milionu korun. Z dalších případů lze zmínit utonutí klienta při potápění na Filipínách s náklady ve výši 475 000 korun, pád našeho klienta z motorky v Indonésii (270 000 korun) či infarkt, který klient dostal na Srí Lance (230 000 korun),“ uvádí Vanda Kýpeť.
Samotné zranění je velkým problémem, o to větším je, pokud klient nemá sjednané odpovídající cestovní pojištění. „Stále se často setkáváme s tím, že se lidé vydávají na aktivní dovolenou s nevhodným cestovním pojištěním. Mnohdy si neuvědomí, že na úrazy v rámci aktívní dovolené se plnění některých cestovních smluv nemusí vztahovat. Vždy je tedy třeba pečlivě číst podmínky pojistné smlouvy a zvážit, jaké sporty chceme v zahraničí provozovat a jaká zranění by mohla nastat,“ doplňuje Vanda Kýpeť.