Rozšiřte náš tým

Detektivové České pojišťovny odhalili v letošním prvním čtvrtletí pojistné podvody za 111 milionů korun

Za první tři měsíce roku 2017 odhalili detektivové České pojišťovny pojistné podvody za 111 milionů korun. Podvodníkům tradičně svědčí anonymita hlavního města, kde byly odhaleny pojistné podvody za 43 milionů korun. Na druhém místě se umístil Jihočeský kraj s bezmála devíti miliony korun a pomyslnou třetí příčku obsadil Plzeňský kraj, kde odhalené pojistné podvody dosáhly částky přesahující 8,5 milionů korun. Naopak nejlépe na tom byly v prvním čtvrtletí kraje Zlínský (1,3 milionů korun) a Karlovarský (1,8 milionů korun).

Pojistné podvody se dlouhodobě páchají především v oblasti pojištění motorových vozidel. „Situace, se kterými se setkáváme, se v posledních letech příliš nemění. Jedná se zejména o nahrané a smyšlené dopravní nehody či fingované krádeže vozidel,“ upřesňuje Michael Maierl, ředitel Útvaru vyšetřování a interní bezpečnosti České pojišťovny.

Drtivou většinu podvodů páchají jednotlivci. Jedná se o tzv. oportunistickou kriminalitu, kdy jinak bezúhonní lidé páchají trestnou činnost. Typické jsou situace, kdy se klienti pokoušejí využít skutečnou pojistnou událost ke svému obohacení a snaží se nadhodnotit částku, kterou by měli od pojišťovny dostat. Je však potřeba si uvědomit, že pojistný podvod je trestným činem s horní hranicí trestní sazby až deseti let vězení.

I pojistné podvody mají svou sezónnost. „Například se začátkem letní turistické sezóny přibývá pojistných podvodů páchaných v oblasti cestovního pojištění. Jde hlavně o fingovaná odcizení zavazadel nebo navyšování škod v souvislosti s krádežemi věcí z vozidel,“ doplňuje Michael Maierl. V zimě se pak objevují úrazy, ke kterým mělo údajně dojít na lyžích či na snowboardu.

Střelec

Mladý muž z Jihočeského kraje si chtěl na úkor pojišťovny zlepšit svou finanční situaci. Po dopravní nehodě, ke které došlo před několika lety, letos uplatnil u pojišťovny nárok na odškodnění za ztížení společenského uplatnění a požadoval částku převyšující jeden milion korun. V zaslaných materiálech uvedl, že kvůli následkům autonehody nemůže sportovat a věnovat se žádným společenským aktivitám, je vyřazen z běžného života, a má tak vážné psychické problémy. Zkušení pracovníci pojišťovny však v průběhu šetření zjistili, že se muž i nadále hojně věnuje řadě sportovních aktivit a čile se účastní společenského života. Při konfrontaci se zjištěnými skutečnostmi mladý muž seznal, že „přestřelil“, svůj nárok vzal zpět a místo pěkného finančního obnosu si vysloužil velkou ostudu.

24.05. 2024

© Vítovec corp. a.s.
Pojištění pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Pojištění pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým. Připravte se na životní zkoušky.