Blíží se poslední říjnový víkend a s ním i změna letního času na zimní. I když si lidé v neděli 28. října budou moci o hodinu déle přispat, na některé jedince působí posun negativně – mají problém se soustředěním, s ospalostí i zvýšenou únavou. Podle statistik Allianz pojišťovny je toho důkazem i nárůst počtu škod, na něž tyto faktory mohou mít vliv, a to více než o jednu čtvrtinu.
„Statistiky Allianz se zaměřují na počty dopravních nehod, u nichž může hrát roli menší soustředěnost, vykolejení z biorytmu doprovázeného poruchami spánku, oslabenou koncentrací, zpomalenými, či naopak unáhlenými reakcemi, nebo dokonce malátností a dalšími zdravotními indispozicemi,“ říká analytička Allianz pojišťovny Martina Červenková.
Podle Allianz narůstá počet nahlášených událostí v pěti bezprostředně jdoucích dnech po změně času, což je průměrná doba, kdy se organismus na změnu adaptuje, s pěti průměrnými dny v roce, přibližně o 25 %.
Někteří klienti Allianz sami v hlášení své škody přiznali, že se po změně času necítili ve své „kůži“. Jedním z nich byl podle nahraného hovoru například řidič, kterého po změně času v poslední březnovou neděli v podvečer přepadl mikrospánek na trase mezi Olomoucí a Ostravou. Probudil jej až náraz vozu do svodidel.