Rozšiřte náš tým

Je čas zkontrolovat pojištění. Na řidiče čekají neopravené silnice plné výmolů

Na českých silnicích se s končící zimou objevuje stále více výmolů, na kterých si řidiči mohou poničit svá auta. Pokud ovšem k takové nehodě dojde, spoléhají často na pojištění, které sice uzavřeli, ale na podobnou událost se nevztahuje. „Právě v tomto období by si řidiči měli zkontrolovat, zda pojistka kryje i poničený podvozek,“ upozorňuje Vanda Kýpeť.

„V první řadě je třeba vědět, že povinné ručení majitelům vozů v takovém případě není nic platné. Zjistili jsme, že řada řidičů se domnívá, že nehoda způsobená stavem vozovky je ručením pokryta. Není a pro jistotu uvádím – povinné ručení kryje pouze škody způsobené třetí osobě, a ne škody vzniklé na vlastním vozidle,“ říká Vanda Kýpeť, produktová manažerka Slavia pojišťovny. Upozornila, že na nehody po výtlucích na silnici se ale vztahuje sice nepovinné, ale velmi důležité havarijní pojištění.

V základu stačí řidičům běžná havarijní pojistka. Už i z ní pojišťovna podobnou událost ve většině případů hradí. Důležité ovšem je, aby řidiči jeli po poškozené silnici přiměřenou rychlostí a věnovali řízení i cestě zvýšenou pozornost. Pokud by se prokázalo, že řidič nepřizpůsobil jízdu stavu vozovky, škodu na voze by z havarijního pojištění nebylo možné hradit. „Naši klienti se někdy domnívají, že pokud je zdevastovaná silnice označena dopravní značkou, nemají na proplacení škody nárok. Existenci či neexistenci značky ovšem neřešíme. Má-li klient sjednané havarijní pojištění, škodu na vozidle mu z ní obvykle uhradíme,“ uklidnila řidiče Vanda Kýpeť a dodala, že průměrná škoda na autě vzniklá důsledkem jízdy po poničené vozovce se pohybuje okolo 10 000 Kč. Nejčastěji dochází k poškození disků a pneumatik.

„Je na místě, aby byla k nehodě na rozbité silnici vždy povolána Policie ČR. Vše pečlivě zdokumentuje, a to i v případě, že nedošlo k žádnému zranění cestujících a škoda nepřesáhne limit 100 tisíc Kč. Zároveň tak nemůže dojít k žádným pozdějším spekulacím,“ upozornila Vanda Kýpeť s tím, že pokud účastník nehody policii volat nebude, musí sám co nejpečlivěji pořídit obrazovou dokumentaci nehody a vzniklé škody. Vždy je nutné vše vyfotografovat či natočit, a to i s detailními záběry poškození auta. Jen tak se zkrátí a zkvalitní následné pojistné řízení a úhrada vzniklých škod.

24.04. 2024

© Vítovec corp. a.s.




Pojištění pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Pojištění pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým. Připravte se na životní zkoušky.