Podcenit cestovní pojištění v zimní sezoně se rozhodně nevyplácí, vyplývá to ze statistik ERGO pojišťovny. Ve srovnání s předchozím rokem počet škod ERGO v zimní sezoně meziročně vzrostl o 15 %. „Naši klienti si ovšem riziko uvědomují, což dokazuje nárůst uzavřených smluv. Ten se zvýšil o 7 % (na 100 000 smluv),“ řekl Pavel Šuranský, člen představenstva společnosti. Potvrzuje se také trend cestovat v zimě do teplých destinací.
Statistiky ERGO pojišťovny potvrzují, že roste nejen počet, ale také výše škod. Ve srovnání s předchozí zimní sezonou jde o pětiprocentní nárůst v celkovém objemu škod. Tři čtvrtiny případů jsou spojené se zdravotními potížemi – vedou úrazy, nemoc a 6 % patří také stomatologickým zákrokům. V případě nemocí je v porovnání s letní sezonou překvapivě mnohem méně angín a podobných nemocí. Zato úrazy související s lyžováním jsou časté a nebezpečné. Běžně se jejich plnění pohybují v řádu desítek tisíc Kč (průměrná škoda spojená s lyžováním je 20 tisíc Kč), ovšem při těžších zlomeninách nejsou výjimkou ani částky výrazně přesahující 100 tisíc Kč.
Riziko ale nepředstavují jen úrazy a nemoci. Není také tajemstvím, že ve většině alpských středisek se stále častěji objevují žaloby na viníky nehod a srážek na sjezdovkách s požadavkem placení částek v řádu milionů korun, což by lyžaři neměli podceňovat. A to i v případě, kdy se například jednalo jen o naražené končetiny a při nehodě nedošlo k žádnému vážnému zranění. Postižení se snaží dokonce vymáhat odškodné i za psychické následky. V případě srážky s lyžařem je tedy vhodné si vše důkladně zdokumentovat – např. za pomoci fotografií a případně i videa z místa či výpovědi svědků. A především je pro takové případy důležité mít sjednáno pojištění odpovědnosti vůči třetím osobám s dostatečným krytím. Tedy v minimální výši alespoň 2 milionů Kč. Mimochodem velmi podobnou částku z odpovědnosti za způsobení úrazu při sjezdovém lyžování v uplynulých měsících ERGO pojišťovna vyplácela.
Nezanedbatelná je i asistenční služba na vysoké úrovni. Ostatně sám si ji před rokem na vlastní kůži zkusil i člen představenstva ERGO pojišťovny Pavel Šuranský. „Na Velikonoční pondělí jsem loni lyžoval v Alpách jako jediný dospělý se třemi teenagery a jeden z nich po pádu utrpěl, i přestože měl helmu, otřes mozku, což znamenalo 48hodinový pobyt v nemocnici. Ocenil jsem nejen následnou úhradu zvýšených nákladů, ale i pomoc v podobě průběžných konzultací s lékařem v České republice, která je součástí asistence. Toto uklidnění bylo potřeba o to více, že kromě starostí o zdraví dítěte byla sama o sobě značným stresem i nutnost sehnat na Velikonoční pondělí náhradní ubytování.“
Pozor na zavazadla!
Význam má cestovní pojištění nejen pro Vás, ale také pro Vaše zavazadla. Plnění pojistného v důsledku problémů se zavazadly tvořilo u ERGA 13 % z celkového počtu případů škod. A nejde jen o lyžaře. V posledních letech se objevuje totiž nový trend – za teplem v zimě cestuje stále větší počet Čechů, ale zároveň při těchto cestách mírně klesá počet drobnějších škod a nehod. Souvislost to má nejspíš i s tím, že v této době vyráží na dovolenou více starších lidí nebo rodin s dětmi předškolního věku. Tyto statistiky potvrzují také cestovní kanceláře a agentury, pro něž se právě senioři v poslední době stávají atraktivní cílovou skupinou.