Rozšiřte náš tým

S příchodem podzimní lovecké sezóny hrozí střety se zvěří!

Lovecké Halali znamená radost pro mnohé nimrody, řidičům motorových vozidel však přináší ohrožení a nutnost zvýšené opatrnosti při jízdě mimo obce. Zatímco v ostatních ročních obdobích vyráží zvěř z lesních úkrytů především navečer a v noci, v průběhu podzimní lovecké sezóny se srnčí, kanci či dokonce mufloni objevují na silnicích i přes den. „Počet střetů se loni podle policejních statistik zvýšil o celých 14 procent. Je to dáno nejen vyšším provozem a počtem automobilů, ale také faktem, že lovná zvěř je přemnožená. A statistiky hovoří jasně – jde o čtvrtý nejčastější druh dopravních nehod, přibližně v osmdesáti procentech případů se srnčí, ale nezřídka i s divočáky či jinými většími lovnými kusy,“ upozorňuje řidiče Václav Geletič, produktový manažer Slavia pojišťovny.

Střetu lze těžko zabránit

Ani velmi dobří řidiči často nedokáží zabránit střetu se zvířetem vrhajícím se pod kola jedoucího automobilu. Pokud se automobil pohybuje rychlostí 50 km/hodinu, je srážka se srnou velice nebezpečná, protože zvíře s největší pravděpodobností skončí na předním skle nebo kapotě automobilu. Je-li rychlost vyšší než zmiňovaných 50 km/hodinu, může dokonce dojít k proniknutí zvířete do vozu a zvyšuje se riziko závažnějších zranění řidiče i spolujezdců. Každý rok se objeví také několik případů, které si vyžádají smrtelná zranění.

„Pokud řidič nemá sjednané havarijní pojištění, tak si škodu zaplatí ze svého, v opačném případě ji kryje pojistka. Chcete-li být před tímto typem nehody chráněni, ale zaplatit na pojistném méně, vyřeší to velmi praktické připojištění k povinnému ručení. U Slavia pojišťovny vás to bude stát pouhou korunu na den. Sjednat si u nás samozřejmě můžete i havarijní pojištění, které je sice dražší, ale zato kryje více rizik,“ informuje Václav Geletič.

Havarijní pojištění je nutnost

Podobné nehody jsou nejen nebezpečné, ale většinou dojde také k finančním škodám, které nejsou zanedbatelné. „Podle našich statistik se průměrná výše škody při srážce se zvěří za roky 2017 a 2018 pohybuje kolem 30 000 Kč a oproti předchozímu roku jsme zaznamenali 5 % navýšení hlášených škod. Pokud bychom spočítali celostátní průměr, vyšplhají se škody vzniklé nehodami způsobenými srážkou se zvěří do milionů. Proto se po nehodě vyplatí postupovat tak, aby úhrada pojišťovnou proběhla hladce a bez zbytečných komplikací,“ říká Václav Geletič. Dodává, že řada českých řidičů havarijní pojištění opomíjí a pokud si jej sjednají, pak v rozsahu, který srážku se zvířetem nehradí. „Máme zkušenost, že mnoho řidičů, kteří si zřídí havarijní pojištění, jej smluví pro odcizení a živelní škody. Možnou škodu při střetu se zvířetem ignorují. Často jsou přesvědčeni, že právě jim se nic takového stát nemůže, protože věří ve své řidičské schopnosti. Ale ani ty nejlepší reakce za volantem k vyhnutí srážky stačit nemusí.“

Co dělat po srážce?

V první řadě vždy zachovejte chladnou hlavu. Pokud nedošlo ke zranění řidiče nebo spolujezdce, oblékněte si reflexní vestu, označte místo nehody výstražným trojúhelníkem a vždy přivolejte policii. Ta následně kontaktuje myslivce, kteří se postarají o odvoz zvířete a taktéž v případě nutnosti sepíše protokol pro pojišťovnu. Poté zavolejte na linku asistenčních služeb vaší pojišťovny, operátor vás již dále navede. Nutné bude pořídit podrobnou fotodokumentaci nehody. „Je důležité, aby účastník nehody místo a poškození vozu vyfotil z několika úhlů. Kvalitní fotodokumentace pomůže urychlit vyřízení pojistné události. Není pro nás přitom podstatné, že fotografickou dokumentaci pořizují policisté, ti pojišťovně fotografie nepředají,“ komentuje situaci po nehodě Václav Geletič. Další praktickou radou, kterou byste po srážce zvířete měli mít na mysli, je fakt, že by vám zvíře mohlo ublížit či vás nakazit nemocí. Se zvířetem tedy nemanipulujte a ideálně se jej vůbec nedotýkejte, případně jen v rukavicích.

Zásady pro předcházení střetu se zvěří:

  • Pokud brzy ráno projíždíte prostředím, kde je pravděpodobnost srážky se zvěří vyšší, přizpůsobte rychlost a zvyšte opatrnost.
  • Když v okolí silnice zahlédnete srnu, případně divoké prase, počítejte s možností, že v okolí budou i další kusy, které mohou do silnice vběhnout.
  • Pokud za tmy nebo za šera vidíte v dálce před sebou srnu nebo jiné zvíře, nepoužívejte dálková světla. Zvíře je silným světlem oslněno a zůstane stát na silnici.
  • Odborníci také doporučují při zpozorování zvířete ve větší vzdálenosti zatroubit, abyste ho odehnali.
  • Jestliže srážce se zvířetem už nelze předejít, snažte se snížit rychlost a držet přímý směr jízdy, nepokoušejte se zvířeti vyhnout. Eliminujete tak následky nehody.
20.09. 2024

© Vítovec corp. a.s.




Pojištění pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Pojištění pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým. Připravte se na životní zkoušky.