Rozšiřte náš tým

Sezóna střetů aut se zvěří

Období s kratšími dny, mlhami a přízemními mrazíky zvyšují riziko kolizí motoristů, mezi které patří i nebezpečný střet se zvěří.

Foto: Scott Carroll / Unsplash

Nejrizikovější měsíc je říjen, kdy rizika umocňuje říje vysoké zvěře. To snižuje její ostražitost a vede někdy k nepřirozenému chování. Podle statistik UNIQA počty případů srážek se zvířaty meziročně stoupají a činí už více než 10 % všech škod.

„V nedávné době jsme řešili případ na středním Slovensku, kde se do cesty kamiónu přimotal statný medvěd. Oprava nákladního auta stála asi čtvrt milionu korun. Častější jsou ale střety se srnami, jeleny nebo divokými prasaty. U domácích zvířat se nejčastěji řidiči nechtěně potkají s ovcemi, případně koňmi,“ shrnuje zkušenosti z této oblasti Jiří Moravec, manažer vyřízení škod na motorových vozidlech UNIQA.

Zdaleka už neplatí, že události tohoto druhu nastávají v zalesněných a málo obydlených oblastech. Zvěře stále přibývá a musí si shánět potravu, přičemž je často vyrušována turisty nebo pejskaři, kteří venčí své miláčky na volno. Divoká zvěř se tak často dostane do obydlených míst a už není výjimkou, když ke střetu dojde přímo na návsi nebo na náměstí v obci. UNIQA nedávno vyplácela právě takovou škodu vzniklou uprostřed osvětlené vesnice na autě ve výši 240 000 korun.

Přitom následky kolize bývají nejen v rovině škody na autě, ale často končí i zraněním posádky. Příkladem může být případ, kdy srna prolétla přes kapotu a čelní sklo do kabiny posádky, kde vážně zranila na krku a hrudníku spolujezdkyni. Jiný řidič se snažil vyhnout zvířeti na vozovce, ale úhybným manévrem dostal auto do rybníka vedle silnice. Kromě šoku utrpěl naštěstí jen oděrky, ale škoda na autě byla totální a vyšplhala do výše 320.000 korun.

Částka škody na autě je závislá zejména na jeho značce a rozsahu poškození. „Je třeba vzít v potaz, že například jen čelní sklo na SUV prémiových značek přijde i na vyšší desítky tisíc korun,“ upozorňuje Jiří Moravec z UNIQA.

Jak kolizím předcházet

Univerzální návod, jak se vyhnout takovým událostem, bohužel neexistuje. Nicméně základem je dodržování těchto doporučení:

 • Neignorovat dopravní značky „Pozor, zvěř“.
 • Neignorovat značky nabádající ke zpomalení v krajině i tam, kde zdánlivě žádné riziko nehrozí.
 • Nejezdit příliš blízko krajnice s nevysekanou trávou či zarostlým příkopem.
 • Spatří-li motorista jedno zvíře, lze předpokládat, že v blízkosti může být celé stádo.
 • Ztlumit dálková světla, aby zvíře nebylo oslněno, a případně zatroubit klaksonem.

Jak se chovat při a po nevyhnutelné kolizi

 • Držet pevně volant, brzdit, ale vyvarovat se náhlých vybočení v zájmu vyhnout se zvířeti. Tím řidič riskuje smyk nebo nezvládnutí manévru a tvrdý náraz například do stromu či převrácení vozidla do příkopu.
 • Po zastavení zapnout blikačky, obléknout si reflexní vestu a za vozidlo umístit nehodový trojúhelník.
 • Ihned volat policii, která vyrozumí automaticky majitele honitby, aby se postaral o mrtvé či zraněné zvíře. Tento krok je třeba udělat i v případě, kdy se zdá, že zvíře odběhlo a na autě není příliš velká škoda.
 • Nemanipulovat se zvířetem
 • Zdokumentovat místo nehody, zvíře, stopy i stav vozidla nafocením na mobilní telefon
 • Je-li auto nepojízdné, pomůže s odtahem asistenční služba k pojištění

Krytí škod ze střetů se zvěří v pojištění aut

Kolize tohoto druhu jsou kryté v havarijním pojištění. Vznikne-li při střetu i jiná škoda, například na dalším autě nebo na dopravním značení či dojde-li ke zranění osob v autě, řeší se událost z povinného ručení auta, které je způsobilo.

Dojde-li ke střetu s domácím zvířetem, odpovídá za jeho pohyb na vozovce podle občanského zákoníku držitel nebo chovatel. Po něm je nutné náhradu vzniklé škody vyžadovat. V některých případech může chovateli pomoci odpovědnostní pojištění. Případně lze vyřídit škodu rovněž z havarijního pojištění klienta, a UNIQA poté regresuje nárok na platbu za chovatelem.

V této souvislosti UNIQA upozorňuje i na některé nekalé praktiky: objevují se případy, kdy motorista chce fingovanou srážkou se zvěří zakrýt jinak vzniklou škodu a nárokovat ji z pojištění. Takové pokusy o pojistný podvod jsou zcela bez naděje na úspěch. Odborníci ze zkušenosti snadno poznají, kdy se o skutečnou kolizi se zvířetem nejedná, a to i tehdy, aplikují-li výtečníci na auto zvířecí krev či srst v místě poškození.

Pozor na trestný čin pytláctví

Pokud motorista sražené zvíře z místa nehody odveze, vystavuje se riziku trestního stíhání pro trestný čin pytláctví. Trestným činem je takový úkon v případě, kdy jeho hodnota převyšuje částku 5 000 korun. Vzhledem k tomu, že hodnota jelena činí bezmála 30 000 korun, srnce více než polovinu a divokého prasete asi 23 000 korun, šel by pachatel naproti velkému problému.

Zdroj: UNIQA

25.06. 2024

© Vítovec corp. a.s.
Pojištění pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Pojištění pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým. Připravte se na životní zkoušky.