Rozšiřte náš tým

Šmejdi 21. století a nekalé obchodní praktiky

Ačkoli by se zdálo, že doba „šmejdů“ prodávajících hrnce a další zboží na předváděcích akcích, je již dávno pryč, opak je pravdou. Takové akce stále probíhají a lidé pod nátlakem kupují předražené zboží, které ve skutečnosti nechtějí. Příkladem, jenž zveřejnila pojišťovna D.A.S. právní ochrana, je příběh paní Věry, která si pořídila biolampu za necelých 12.000 Kč.

Foto: Sasun Bughdaryan (Unsplash)

Paní Věra šla zrovna s nákupem domů, když ji zaujal plakát, který zval na školení všechny zájemce o medicínu. „Mamko, to je něco pro nás,“ zaradovala se. Za týden se společně dostavily na školení a na místě je čekal nemalý šok – z kurzu se najednou vyklubala předváděcí akce produktů, ze které nikdo nemohl odejít. A jak to u podobných akcí bývá zvykem, prodejce dělal vše, co bylo v jeho silách, aby si účastníci „školení“ něco koupili.

Nátlak dolehl i na paní Věru, která si nakonec objednala biolampu za 11.900 Kč. K této koupi však nedostala žádnou smlouvu ani fakturu, což se jí zdálo podezřelé. Po čase navíc zjistila, že její koupě je ve skutečnosti financována prostřednictvím zápůjčky u nechvalně známé nebankovní společnosti.

A korunu tomu dal samotný systém doručení. Biolampu jí totiž nedovezl kurýr, ale prodejce ji uložil na poště vzdálené desítky kilometrů od jejího domova. „To se mi snad jen zdá,“ rozčilovala se paní Věra, která toho měla tak akorát dost. Když se ovšem snažila odstoupit od smlouvy, prodejce to nerespektoval – prý na to nemá nárok, jelikož smlouva byla uzavřená v obchodních prostorech. Ještě že se paní Věra nenechala odbýt a obrátila se na D.A.S. „Můžete mi prosím pomoci? Nechci, aby prodejci takové jednání prošlo.“

Co na to advokáti D.A.S.? Jelikož se nejednalo o distanční smlouvu, z právního hlediska měl prodejce pravdu. Svým jednáním se však dopustil hned několika přešlapů v oblasti nekalých obchodních praktik. Novela zákona o ochraně spotřebiteli dává paní Věře v tomto případě právo na odstoupení od smlouvy – a to dokonce do 90 dnů od koupě.

Na tento argument už prodejce neměl co říct. Svou chybu samozřejmě neuznal, ale písemně potvrdil odstoupení od smlouvy, což pro paní Věru znamenalo výhru. Díky tomu získala zpět 11.990 Kč a ušetřila si spoustu nervů. „Moc děkuji za rychlou asistenci. Příště se takovým pochybným akcím budu vyhýbat opravdu velkým obloukem,“ slibovala advokátům.

Zdroj: D.A.S. právní ochrana

25.06. 2024

© Vítovec corp. a.s.
Pojištění pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Pojištění pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým. Připravte se na životní zkoušky.