Rozšiřte náš tým

Sportování na koloběžce příznivě ovlivňuje naše zdraví

Přestože vrcholový sport může nepříznivě ovlivnit zdraví, kondiční sportování má obvykle efekt přesně opačný – zdraví ovlivňuje příznivě. A protože ne každého baví několikrát v týdnu navštěvovat fitness centrum či posilovnu, snažíme se hledat jiné cesty, jak svému tělu i duši (endorfiny, vyplavované při sportování, totiž velmi příznivě ovlivňují i pocity – ne nadarmo se jim říká hormony štěstí) prospět. A zatímco někteří podlehli celosvětové vášni pro běh, jiní několikrát týdně usedají na kolo a nebo berou do ruky hůlky a věnují se stále populárnějšímu nordic walkingu.

V posledních několika letech se mezi oblíbená sportovní náčiní začínají vracet koloběžky. A zatímco ještě nedávno šlo především o nástroj pro pobavení dětí, v současné době jde o sportovní vybavení, které využívají také dospělí, a to často na velmi vysoké úrovni. Ostatně na koloběžkách se i závodí (někteří z vás možná vědí, že společnost Vítovec corp. podporuje nejstarší etapový závod na koloběžkách Etapák). Ale to není předmětem tohoto textu – vrcholové úrovně asi nikdo z nás dosahovat nehodlá a ani nepotřebuje. Co nás ovšem asi zajímá všechny, to jsou příznivé účinky na naše zdraví. A těch koloběžky nabízejí více než dost. Překvapivě i více, než jiné dnes tolik oblíbené sporty.

Koloběžka příznivě ovlivňuje lidské zdraví

Pravidelný pohyb na koloběžce pozitivně ovlivňuje lidské zdraví. Zpevňuje  v podstatě kompletně celý lidský organismus a přitom rovnoměrně zatěžuje všechny svalové partie. Navíc se při pohybu na koloběžce posilují šlachy, svalové úpony, kloubní pouzdra a vazy.

Při jízdě na koloběžce jsou zapojeny následující části těla:

  1. Páteř a krční, hrudní a zádové svaly: Při sportování na koloběžce se posílí zejména zdvihač hlavy, pilovitý sval hrudní, deltový sval, velký prsní sval, kápový sval a široký sval zádový. Zpevní se celý svalový korzet podél páteře.
  2. Plíce a bránice: Při správné jízdě na koloběžce je člověk po většinu času skloněný, což umožňuje snadnější a hlubší dýchání, než např. při chůzi.
  3. Horní končetiny: Při správném odrazu se nejvíc zapojují dvojhlavý sval pažní, sval deltový a trojhlavý sval pažní.
  4. Dolní končetiny: Pohyb na koloběžce zpevňuje svaly pánevního dna, upravuje potíže s močením (v tomto je koloběžka vhodná zejména pro ženy), zpevňuje výborně hýžďové svaly (střední a velký hýžďový sval). Dále při koloběhu – zejména zpočátku – pocítíte dvojhlavý lýtkový a stehenní sval, přední sval holenní, přímý sval stehenní, zevní a vnitřní hlavu čtyřhlavého svalu stehenního, sval krejčovský, pološlašitý, poloblanitý, šikmý sval lýtkový, sval chodidlový. (Tak rozsáhlý výčet svalů dolních končetin vyplývá ze skutečnosti, že na ujetí jednoho kilometru je nutné provést zhruba 200 podřepů.)
  5. Břišní svaly: Koloběžka rovněž přispívá ke zpevnění břicha, zejména přímého břišního svalu a zevního šikmého břišního svalu.

A tím výčet ani zdaleka nekončí

Jízda na koloběžce všestranně posiluje celkové kosterní svalstvo. Na rozdíl od chůze netrpí klouby a páteř nárazy (jako při chůzi nebo při běhu na tvrdé podložce). Na rozdíl od jízdy na kole, kde jsou zatěžovány pouze dolní končetiny (hlavně kolena), koloběžka rovnoměrně zatíží všechny svalové skupiny a není tak nebezpečná.

Samozřejmě, že při pravidelné jízdě na koloběžce (pokud trvá více než 20 minut – člověk se musí zpotit), lze i hubnout a tvarovat některé části těla (například stehna, boky a hýždě).

Při hodinové jízdě na koloběžce se spálí 400 až 500 kcal (tedy 1 680 až 2 100 kJ) – podle toho, zda jedete po rovině nebo do kopce, případně proti větru. To v přepočtu na potraviny znamená, že se spálí asi 300 gramů hovězího masa nebo 580 g Eidamu za jednu hodinu jízdy.

Všeobecně pohyb na koloběžce zpevňuje celé tělo a formuje postavu, uvolňuje a posiluje pánevní dno a břišní svalstvo, snižuje problémy s kyčlemi, uvolňuje ztuhlou páteř (po najetí zhruba 200 km na koloběžce se celkově páteř zpevní a srovná).

Jízda na koloběžce působí příznivě také na prokrvení nohou, čímž se preventivně bojuje proti křečovým žilám a bércovým vředům. Prokrvuje nohy i u osob postižených cukrovkou, případně u osob se studenýma nohama. Pravidelné posilování nohou koloběhem brání i zánětu žil a zhoršení již existujících křečových žil, také zmírňuje otoky nohou.

Svalové pohyby se na koloběžce koordinují a cvičí se také rovnováha, což je vhodné zvláště po úrazech.

Co dodat? Snad jen tolik, že i koloběh si žádá jisté základní dovednosti a znalosti. Ostatně i v textu několikrát zaznělo „při správné jízdě“, což je výraz, který poměrně jasně upozorňuje na fakt, že i na koloběžce je třeba dodržovat určitá pohybová pravidla. V opačném případě může i koloběh neprospívat nebo dokonce škodit. Ale to platí u ve všech sportů. Stačí se jen rozhlédnout a případně požádat o konzultaci zkušenější „kolegy“. Třeba už při nákupu koloběžky.

04.12. 2024

© Vítovec corp. a.s.




Pojištění pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Pojištění pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým. Připravte se na životní zkoušky.