Rozšiřte náš tým

Ze strachu o bezpečnost stráví čtvrtina Čechů svou dovolenou v tuzemsku

Teroristické útoky a další rizika vedou Čechy ke změně zvyklostí. Některé dosud oblíbené destinace pro letní dovolené turisté zcela opomíjejí. Naopak roste zájem o jiné. Vyplynulo to z průzkumu, který pro pojišťovnu Direct zrealizovala společnosti STEM/MARK.

Podepisuje se bezpečnostní situace ve světě na tom, jak Češi přemýšlejí o své letní dovolené? Paralyzují obavy turisty? Chystají se Češi na zahraniční cesty?

Letní dovolenou za českými hranicemi si letos dopřeje 16 % Čechů, podobně jako 17 % plánuje, že odpočinkový čas stráví jak doma, tak také v zahraničí. Téměř třetina lidí však zůstane na dovolenou výhradně v České republice.

Kam na dovolenou?

Z těch, kteří plánují vyjet za hranice, nejvíce lidí zamíří do Chorvatska (22,7 %), následuje Slovensko (17,2 %), Itálie (14,7 %), Španělsko (14,1 %) a pětici uzavírá Řecko (11,7 %). Dáme-li do souvislosti, kam Češi vyrazili na dovolenou loni, dramaticky se letošní plány neliší – mezi nejoblíbenějšími destinacemi zůstává Chorvatsko a Slovensko. Renezanci zřejmě zažije Španělsko, kam loni vyjelo 132 tisíc Čechů, což co do četnosti odpovídalo až devátému místu. Jako nejméně oblíbené cíle dovolené se měsíc před letními prázdninami jevily Turecko, Tunis, Maroko, Egypt a také Francie.

Češi se (ne)bojí

Obavy z vlastní bezpečnosti a bezpečí blízkých měly vliv na rozhodování přes polovinu Čechů. Radikálně přitom situaci řeší 26 % dotazovaných, když kvůli tomu stráví dovolenou v Česku. Přes 40 % turistů tvrdí, že strach o svoji bezpečnost nemají. Jen 5 % oslovených potvrdilo, že vyjedou i do země, kterou nepovažují za bezpečnou.

Co, kde a proč je nebezpečné

Čeho se Češi na dovolené nejvíce obávají? V odpovědích jednoznačně rezonují aktuální témata. Na prvním místě jsou to teroristické útoky, zmínilo je 44 % oslovených. Sekunduje strach z toho, že se dovolená nevydaří kvůli špatnému počasí (41 %). Obavy vzbuzuje také kontakt s uprchlíky, jako bezpečnostní problém jej vnímá 30 % respondentů.

Předsudky i důležitost cestovního pojištění

Jak ukázal průzkum, Češi při zahraniční cestě do nebezpečných zemí považují krytí teroristických útoků v 82 % za rozhodně důležité. Z průzkumu přitom vyplynulo, že Češi jsou k přístupu pojišťoven spíše skeptičtí. Přes polovinu z nich totiž očekává, že cestovní pojištění následky teroristických útoků nekryje. Direct přitom myslí i na tyto případy a o pojištěné se v takových případech postará. V rámci všech variant cestovního pojištění jsou následky teroristických útoků automaticky kryté.

14.04. 2024

© Vítovec corp. a.s.
Pojištění pro podnikatele

Podnikání přináší celou řadu rizik.
Pomůžeme Vám je eliminovat.

Pojištění pro občany

Buďte odpovědní k sobě i k svým blízkým. Připravte se na životní zkoušky.